2016 - Osowiec Śląski

UBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

2016

Archiwum
Pasterka 2016
Po raz pierwszy w naszej parafii pasterkę celebrował biskup. O godz. 24.00 rozpoczęła się pasterka, którą celebrował ks. biskup Rudolf Pierskała wraz z księdzm proboszczem. Przed i w trakcie pasterki przygrywała parafialna młodzieżowa orkiestra dęta. Po zakończonej pasterce i błogosławieństwie biskupa ksiądz proboszcz w asyscie dzieci i biskupa złożył dzieciątko w żłóbku.
zdjęcia A.Gallus
Wigilia w DFK
W dniu 18 grudnia jak co roku w miejscowej sali OSP, koło DFK w Osowcu zorganizowało wigilię dla swoich członków. W trakcie wieczoru wigilijnego przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta parafii Osowiec-Węgry, Blaskapelle St. Joseph. Wspolnie śpiewano kolędy w jezyku polskim i niemieckim. Następnie ks. proboszcz pobłogosławił opłatki, ktore rozdano i wszyscy złożyli sobie życzenia. Po życzeniach była wspólna kolacja wigilijna.
zdjęcia A.Gallus 
Samstagskurs w DFK Osowiec
W dniach od 24.09. do 10.12.2016r czyli przez 10 sobót odbywał się ,,Samstagskurs” edycja ,,Jesień 2016” organizowana z projektu VdG Opole. Po pierwszej edycji ,,Wiosna 2016” zdecydowaliśmy się na kolejną jesienną. W projekcie brały udział dzieci członków DFK Osowiec w przedziale wiekowym 6-11 lat. Edycja jesienna przebywała pod tytułem ,,Zdrowa żywność” (,,Gesundes Essen”). Dzieci pod okiem nauczyciela poznawały nazwy owoców, warzyw ,różnych potraw , a także narzędzi służących do gotowania w j. niemieckim. Przygotowywały zdrowe jedzenie, śpiewały piosenki, majsterkowały, wykazując swoją kreatywność świetnie się przy tym bawiąc. Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia , piekły pierniki ,śpiewając kolędy w j. niemieckim co stworzyło świąteczną atmosferę. W ostatnią sobotę dla wszystkich uczestniczących dzieci zostały rozdane dyplomy uczestnictwa ,a także każde dziecko otrzymało drobny upominek.
Tak jak w każdą sobotę tej edycji dzieci , a także rodzice, którzy nas wspierali zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem. Jako koło DFK Osowiec chcielibyśmy podziękować koordynatorowi VdG Opole za możliwość zorganizowania ,,Samstagskurs” ,dzieciom za bardzo dobrą frekwencję, rodzicom i dziadkom za cierpliwość oraz pani dyrektor PSP Osowiec za udostępnienie budynku.


Zarząd DFK Osowiec
zdjęcia S. Blacha

Kiermasz w Szkole Podstawowej w Osowcu
27 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła Ii w Osowcu o godz. 13.30 rozpoczął się kiermasz świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców. Na kiermaszu można było zakupić stroiki świąteczne, kartki, pierniki, ciasto oraz samemu wykonać bombkę choinkową. Kiermasz cieszył się dużym powodzeniem.
zdjęcia A.Gallus
DZIEŃ SENIORA 26 listopad
W dniu 26 listopada jak co roku odbył się w sali OSP w Osowcu kolejny już Dzień Seniora, w którym uczestniczyło ok 110 seniorów z naszej miejscowości. No początku sołtys Pan Bernard Loch powitał wszystkich uczestników jak również zaproszonych gości. Następnie dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu złożyły życzenia wszystkim seniorom oraz przedstawiły swój program artystyczny. Pomiędzy ich występami w dwóch tańcach baletowych wystąpiła Oliwia Curlok. Uczniowie przygotowali też dla wszystkich gości malutki upominek wraz z życzeniami. Na spotkanie zaproszony był też Pan Jerzy Farys z Kadłuba Turawskiego, autor książek o historii ziemi turawskiej. Przedstawił zebranym prezentację związaną z historią Osowca od czasów jego założenia. W spotkaniu uczestniczył również ksiądz proboszcz, który jak zawsze skierował do zebranych krótkie słowo. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.
zdjęcia A.Gallus
Podziękowanie ks. Marcinowi za lata poslugi
W dniu 19 października o godz. 18.30 odprawiona była Msza św. w podziękowaniu za lata poslugi w naszej parafii ks. Marcina Wilczka. Mszę celebrowal sam ks. Marcin. Przed błogoslawieństwem końcowym życzenia złożyły dzieci jako przedstawiciele poszczególnych miejscowości a przed zakrystią drobny upominek wręczyli jeszcze przedstawiciele Rady Duszpasterskiej. Dziękujemy ks. Marcinowi za 16 lat poslugi w naszej parafii i zawsze czekamy na jego odwiedziny.
zdjęcia A.Gallus
OSP OSOWIEC na ćwiczeniach SOLIDARNI 2016
W dniu 18 i 19 października 2016 r. w powiecie opolskim i strzeleckim odbyły się ćwiczenia Centralnego Odwodu Operacyjnego."SOLIDARNI 2016" 
W ćwiczeniach brały udział siły województwa śląskiego, łodzkiego, małopolskiego, Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego z kilku powiatów województwa opolskiego, jednostki OSP z powiatu opolskiego oraz straż pożarna z Jesenika z Republiki Czeskiej. Ćwiczenia rozpoczęły się 18 po godzinie 7:00 a zakonczyly dnia nastepnego w godzinach popołudniowych.
W czasie ćwiczeń znalazlo się wiele różnych epizodów. Nasza OSP z Osowca brała udział w dwoch epizodach a mianowicie  w dniu 18 w Opolu ul. Augustynka przesiąkanie wału, zagrożenie obiektów wodą oraz Osowiec jezioro Srebrne przewrócone kajaki 6 osób poszkodowanych w tym 3 pod wodą. Natomiast w dniu 19 Osowiec Jezioro Średnie – pożar łodzi, 4 osoby poszkodowane w tym 1 pod wodą.
zdjęcia A.GallusDożynki Parafialne 2016
W dniu 11 września o godz. 10.30 odprawiona została Msza Św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. Jak co roku delegacje dzieci i mieszkańców Osowca, Trzęsiny i Węgier w barwnym korowodzie wraz ze swoimi koronami dożynkowymi udały się procesyjnie do kościoła. Uroczystości przewodniczył ks. proboszcz, a uswietniła ją również parafialna orkiestra dęta.
zdjęcia A. Gallus
4 września Dożynki Powiatowe
W dniu 4 września delegacja z naszej miejscowości wraz z koroną dożynkową uczestniczyła w Dożynkach Powiatowych w Polskiej Nowej Wsi w gminie Komprachcice, reprezentując tym samym Gminę Turawa. W czasie uroczystości dożynkowych odbył się konkurs Koron, w którym nasza korona zajęła I miejsce. To wielki sukces dla nas bo w roku poprzednim też zajęliśmy I miejsce. Wielkie podziękowania zatem należą się wszystkim paniom, które stworzyły to arcydzieło. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
zdjęcia A. Budnik
Dożynki w Kotorzu Wielkim
W dniu 28 września odbyły sie w Kotorru Wielkim Dożynki Gminne na których nasze sołectwo reperezentowała delegacja a Koroną Dożynkową na czele z Sołtysem. W trakcie dożynek wyroznienia otrzymali: uczennice Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu w kategorii najwyższa średnia - Joanna Iglesias, osiągnięcia sportowe - Natalia Gontarz oraz Grzegorz Nowakowski w kategorii organizatorów piłki nożnej dla najmłodszych. 
zdjęcia A.Gallus
Siłownia przy ul Lipowej
W dniu 19 sierpnia została oddana do użytku siłownia na wolnym powietrzu w Osowcu przy ul. Lipowej. W miejscu po dawnym parku została położona przez firmę Naszego Sołtysa kostka, na której posadowionych jest pięć urządzeń i ławeczki. W drugiej połowie placu zasiana jest trawa a w miejscu tym zostanie zainstalowany plac zabaw. Zadanie to zostało wykonane z środków funduszu sołeckiego na rok 2016 oraz dofinansowania z środków zewnętrznych uzyskanych przy pomocy Urzędu Gminy. Cały teren został ogrodzony a przed wejściem znajduje się regulamin korzystania z tego obiektu. Uprasza się zatem o przestrzeganie regulaminu wszystkich korzystających z siłowni aby jak najdłużej służył mieszkańcom naszej miejscowości.
zdjęcia A.Gallus
Młodzież na ŚDM Kraków 2016
Młodzież z naszej parafii od poniedziałku uczestniczy w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Przesłali następne zdjęcia ze spotkań z innymi pielgrzymami z innych krajów jak rownież z miejsc które odwiedzali.
zdjęcia M. Budnik
E. Pielawa

Prace przy nowej Koronie Dożynkowej
Rozpoczęły się już prace przy nowej Koronie Dożynkowej. Jak od wielu lat grupa pań poświęcając swój prywatny czas, urlop i wiele innych zajęć rozpoczęła prace przy wykonywaniu nowej korony. Prace prowadzone SA w godzinach porannych i wieczornych ok. 10 godzin dziennie. Nie jest to jednak początek, ponieważ wcześniej trwały prace przy wykonaniu konstrukcji oraz wiele dni przy zbieraniu zbóż do wykonania tej misternej pracy.
zdjęcia A.Gallus

Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze
W dniu 25 czerwca odbyły się na stadionie w Kotorzu Małym Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze jednostek naszej Gminy. W doskwierającym upale zmagalo się 30 drużyn w różnych kategoriach wiekowych. Nasze druzyny zajęły I miejsce w kategorii Old Boy. I miejsce drużyny harcerskie dziewcząt i chłopców oraz 6 miejsce seniorzy. 
zdjęcia Łukasz Nowak
więcej zdjęć i wyniki zawodów  na www.ratownictwo.opole.pl

Festyn Rodzinny w Szkole
W dniu 5 czerwca odbył się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu festyn rodzinny pod nazwą "Rodzina Naszym Skarbem". Festyn swoimi występami uświetniły dzieci pod kierownictwem nauczycieli. Było też coś do zjedzenia i wiele pokazów.

Dzierganie w Osowcu i Opolu
Z okazji 25lecia VDG w Opolu Zarząd DFK Osowiec zaprasza na Dziergania                  

DZIERGAMY RÓWNIEŻ W OSOWCU!

Pierwsze spotkanie odbędzie się 6 czerwca 2016r. o godz. 18.00 w siedzibie Koła DFK OSOWIEC – sala w Ochotniczej Straży Pożarnej. Prosimy ze sobą przynieść szydełka lub druty i ewentualnie wełnę. Odwiedzi nas gość specjalny – Pani Monika Wittek Kulturspezialistin VDG in Oppeln.

Proceja Bożego Ciała
W dniu 26 maja ulicami Węgier przeszła procesja Teoforyczna Bożego Ciała w ktorej uczestniczyło jak zawsze wielu parafian.
zdjęcia A. Powrosnik
II Pielgrzymka Rowerowa
22 maja odbyła się II rowerowa pielgrzymka "Od Barbórki do Studzionki". Przed kościołem św. Barbary w Klanowicach zgromadziło się o godz. 14.00 aż 107 rowerzystów, którzy w czterech grupach wyruszyli do Studzionki. W drodzę dołanczali jeszcze inni rowerowi pielgrzymi oraz wiele dojechało na miejsce indywidualnie. O godz. 15.00 rozpoczęło się nabożenstwo majowe wraz z gospodarzem w tym dniu - parafią Zagwiździe. Po nabożeństwie można było nabyć kawę i ciasto przygotowane przez panie z Caritas -Zagwiździe.
zdjęcia A.Gallus
I Komunia 2016
W dniu 15 maja 24 dzieci przystąpiło do I Komuni Św. 
zdjęcia A.Gallus
Bierzmowanie 25 kwiecień 2016
W dniu 25 kwietnia w naszej parafii sakrament bierzmowania z rąk biskupa ordynariusza Andrzeja Czai przyjęło 54 młodych chrzescijan, a mianowicie
parafia Bierdzany 4
parafia Jełowa 8
parafia Ligota Turawska 11
parafia Osowiec-Węgry 23
parafia Tuły 8
zdjęcia A.Gallus
Uroczystość pogrzebowa Tomasza Drąg
W dniu 23 marca o godz. 13.00 w kosciele parafialnym pod wezwaniem św. Jozefa Robotnika w Osowcu-Węgrach odbyła sie uroczystość pogrzebowa zmarłego nagle Tomasza Drąga. W związku z jego służbą w Państwowej Straży Pożarnej w Opolu uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem strażackim. Uczestniczyli w niej następujące delegacje; Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej na czele z Opolskim Komendantem Wojewódzkim, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu na czele z Komendantem Miejskim, strażaków z JRG Opole z poszczególnych zmian służbowych, strażaków Gminy Turawa, Łubniany i Opole.
Jako że życie jego związane było od najmłodszych lat z piłką nożną, przy której dokonał swojego żywota byli również obecni jego koledzy z boiska, a mianowicie delegacje klubów w których grał, w kolejności zgodnie z jego karierą; Stal Osowiec, Odra Opole, Lignomat Jankowy, GKS Bełchatów, Ceramika Opoczno, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Skalnik Gracze, MKS Kluczbork, Ruch Zdzieszowice, Śląsk Łubniany. Obecne były też delegacje Służby Więziennej, Motocyklistów oraz Gminy Łubniany na czele z Wójtem.
Mszę św. i ceremonie sprawowali: kapelan strażaków ks. Jozef Urban, kapelan opolskiego sportu ks. Jerzy Kostorz, proboszcz parafii Kotórz Wielki ks. Rajmund Kała, o. Artemiusz Fronia OFM, ks. proboszcz Tadeusz Muc.
Zakończenie uroczystości odbyło się na cmentarzu parafialnym w Węgrach i tam też złożona została do gobu trumna z ciałem.
zdjęcia A.Gallus
23 marzec pogrzeb Tomasza Drąg
W dniu 19 marca br. w 65. minucie spotkania Saltex IV ligi Śląsk Łubniany – KS Krasiejów Tomek upadł na boisko i po chwili zemdlał. Mimo reanimacji zmarł.
Swoją bogatą karierę piłkarską urodzony w 1975 roku Tomasz Drąg zaczynał w zespole Stali Osowiec, skąd jeszcze jako junior trafił do Odry Opole. To z nią związał się do 2000 roku. Następnie reprezentował barwy LKS Jankowy, GKS-u Bełchatów, a po czterech latach znów zagrał w Opolu, tylko przez rok. Kolejny rok spędził w Opocznie i ponownie założył trykot niebiesko-czerwonych, ale znów tylko na jeden sezon.
Kolejne lata spędził w Skalniku Gracze, MKS-ie Kluczbork i Ruchu Zdzieszowice. W tym ostatnim grał 3,5 roku, skąd w 2012 roku wrócił do Odry Opole. Ostatnie dwa lata był piłkarzem Śląska Łubniany. Popularny "Patyk" był świetnym kolegą i człowiekiem, nigdy nie odmawiał ludziom pomocy. Od maja 2007 roku pełnił służbę w Jednostce Ratowniczo Gaśniczej Nr 1 w Opolu. Zawsze uśmiechnięty, był przykładem dla wielu młodszych kolegów i rywali z boiska. Wiele razy mówił, że jego czas jeszcze nie nadszedł, mając na myśli piłkarskie życie. W służbie cechowała Go pracowitość i rzetelność w realizacji powierzonych zadań, a także zdyscyplinowanie, koleżeńskość i skromność. Dał sie poznać jako oddany ratownik i życzliwy kolega. Wciąż jednak bieganie za futbolówką dawało mu wiele radości. Niestety w sobotę 19 marca rozegrał swój ostatni mecz.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 23 marca o godz. 13.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Józefa robotnika w Osowcu-Węgrach a spocznie na cmentarzu parafialnym w Węgrach.
Część jego pamięci

 


21 marzec gminny Turniej Wiedzy Pożarniczej
W dniu 21 marca w jednostce OSP w Osowcu odbyły się eliminacje gminne w kategorii szkól podstawowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W eliminacjach uczestniczyli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ligocie Turawskiej, oraz Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Uczniowie szkoły w Ligocie Turawskiej to: Patrycja Wilner, Julia Matysek i Daniel Janczyk a szkoły w Osowcu Paulina Styczyńska, Natalia Gontarz i Kacper Oleksowicz. Do eliminacji powiatowych, które odbędą sie w Kup 6 kwietnia br., zakwalifikowali się: I miejsce Paulina Styczyńska, II miejsce Kacper Oleksowicz i III miejsce Natalia Gontarz. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, które sponsorowała firma 'Sprzęt-Poż", za co bardzo serdecznie dziękujemy.
zdjęcia A. Gallus   
17 marzec Manifestacja pod Ratuszem w Opolu
W dniu 17 marca odbyła się kolejna manifestacja w obronie terenów gminy Turawa i pozostałych gmin, które prezydent Opola chce zagarnąć do miasta. W manifestacji uczestniczyli mieszkańcy wszystkich pokrzywdzonych gmin. Uczestniczyli też w niej mieszkańcy Osowca i członkowie jednostki OSP Osowiec.
zdjęcia A. Gallus
6 luty Wodzenie Niedźwiedzia
Jak co roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowcu zorganizowała Wodzenie Niedźwiedzia. W barwnym korowodzie uczestniczą członkowie OSP, ktorzy wraz z niedźwiedziem odwiedzają gospodarstwa domowe, życząc pomyślności i szczęścia. W podziękowaniu otrzymują różne prezenty i wiktuały za co bardzo serdecznie dziekują wszystkim, którzy ich przyjmują.

26 styczeń Zebranie Wiejskie
W dniu 25 stycznia 2016 r., w sali OSP Osowiec odbyło się roczne Zebranie Wiejskie. w zebraniu uczestniczyło 26 osób. Sołtys pan Bernard Loch przedstawił sprawozdanie z działalności Rady Sołeckiej oraz przedstawił rozliczenie roczne. Następnie podziękował wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania Dożynek Gminnych oraz pracującym na rzecz Osowca i Trzęsiny. Po przedstawieniu sprawozdania nastąpiła dyskusja oraz przedstawiono zamierzenia na rok 2016. 
6 styczeń - kolędowanie ulicami Osowca
W dniu 6 stycznia przy 15 stopniowym mrozie ulicami Osowca przeszli kolędnicy, uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu. Celem kolędowania było odwiedzenie mieszkańców Osowca z kolędą i życzeniami noworocznymi. Zebrane pieniądze uczniowie przeznaczą jak co roku na misje dla dzieci w Afryce. Dzieci i opiekunki serdecznie dziękują wszystkim za miłe przyjęcie, obdarowanie słodyczami i złożone ofiary. 
zdjęcia A. Gallus
A. Budnik
Wróć do spisu treści