2017 - Osowiec Śląski

UBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

2017

Archiwum
Spotkanie z Mikołajem w DFK
W dniu 10 grudnia w sali OSP w Osowcu odbyło się spotkanie z Mikołajem dzieci i członków mniejszosci niemieckiej z tutejszego DFK. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca DFK witając zebranych członków jak i dzieci. Następnie przy kawie i cieście był czas na wspólne rozmowy i wspomnienia. W tym czasie dzieci oczekując na Mikołaja w kąciku artystycznym wykonywały różne prace z papieru. Kiedy przyszedł Mikołaj wspólnie uczestniczyły w zabawach i przedstawiały swoje umiejetności. Po rozdaniu paczek przez Mikołaja podano wszystkim kolację.
zdjęcia A.Gallus
Wprowadzenie do służby samochodu MAN
W dniu 8 grudnia o godz. 19.00 w asyście przedstawicieli wszystkich jednostek OSP Gminy Turawa, Komendanta Miejskiego PSP w Opolu st. bryg. Pawła Kielara, Wójta Gminy Turawa Pana Waldemara Kampy oraz członków OSP Osowiec, ksiądz proboszcz pobłogosławił Nasz nowy wóz bojowy Man, samochód ratownictwa drogowego Renault, sprzęt hydrauliczny i łódź. Następnie ciepłe słowa strażakom przekazał Komendant Miejski PSP w Opolu, Wójt Gminy Turawa i Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP dh Benedykt Śliwa. Krótką historię samochodów będących na wyposażeniu jednostki OSP w Osowcu oraz zakupu nowego, przedstawił Komendant Gminny. Po części oficjalnej wszyscy zaproszeni mogli zapoznać się z samochodem i sprzętem a następnie wszyscy udali się do sali OSP na poczęstunek. Od tego momentu samochód rozpoczął swoją służbę i został wprowadzony do podziału bojowego.
zdjęcia A.Gallus
3 grudzień - Kiermasz Świąteczny
W dniu 3 grudnia na placu i sali OSP w Osowcu odbył się Kiermasz Świąteczny, którego organizatorem byli: Urząd Gminy Turawa, Sołtys i Rada Sołecka, Ochotnicza Straż Pożarna i Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Osowcu. Rozpoczęło się wszystko o godz. 14.30. Swoje stoiska wystawiały OSP Osowiec, DFK Osowiec, Publiczna Szkoła Podstawowa w Osowcu, Rada Sołecka, mieszkańcy Węgier i Kotorza Małego. Można było zakupić piękne stroiki, różne ozdoby choinkowe i nie tylko, pierniki a przy okazji zjeść dobre ciastko napić się kawy, gorącej czekolady, grzańca, zjeść chlebka ze smalcem oraz kiełbaskę. To wszystko w czasie, kiedy odbywały się różne występy i warsztaty. W Sali OSP w trakcie przedstawienia teatralnego, w którym dzieci ratowały św. Mikołaja, cyklu zabaw animacyjnych dla dzieci i spotkaniu ze św. Mikołajem odbywały się warsztaty dla dzieci i malowanie twarzy. Dzieci przyozdabiały też same choinkę, którą potem zlicytowano a pieniążki przeznaczono dla szkoły. Na zewnątrz natomiast trwał kiermasz, występowała orkiestra dęta z OSP Węgry, teatr tańca i ruchu MANTIKORA, występy dzieci szkolnych i światełko do nieba. W tym czasie co godzinę odbywały się losowania kuponów z cegiełek, które były przeznaczone na szkołę. Było wiele wspaniałych nagród a całą loterię i obsługę techniczną prowadził pan Adam Bochenek.
zdjęcia A. Gallus

Samstagskurs
W soboty od 23.09.do 02.12.2017r. w DFK Osowiec odbywał się Samstagskurs . Przez kolejne 10 tygodni dzieci z naszego koła i nie tylko uczestniczyły w czwartej już organizowanej edycji.Jesienna edycja przebiegała pod nazwą ,,Kleiner Künstler Großer Miester". Dzieci pod okiem pani germanistki poznawały wielkich malarzy ,twórców ludowych.Na jednym spotkaniu odwiedziła nas nasza lokalna twórczyni p.Irena Kwaka,opowiadała o twórczości naszego regionu.W kursie uczestniczyło 20 dzieci.
Dziękujemy Vdg Opole koordynatorowi projektu jak i dzieciom za frekwencję,rodzicom i dziadkom za wytrwałość.
DFK Osowiec
Dzień Seniora 25 listopad
W dniu 25 listopada jak co roku w sali OSP Osowiec odbył się Dzień Seniora. Spotkanie rozpoczął o godz.16.00 Soltys pan Bernard Loch witając zebranych i życząc im zdrowia oraz wszelkiej pomyślności. Następnie dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu po kierownictwem pani Katarzyny Panicz i Teresy Gallus przedstawiły program artystyczny. Po części artystycznej był czas na wspólne rozmowy przy kawie i kołaczu a później smacznej kolacji. W tym szybkim i zabieganym świecie dobrze jest mieć takie chwile aby zatrzymać się, powspominać, spotkać ze znajomymi i sasiadami. Wszystkim seniorom, którzy skorzystali z zaproszenia i chcieli wspólnie spędzić sobotni wieczór serdecznie dziękujemy. Organizatorem spotkania jak co roku był Sołtys wraz z Radą Sołecką a obsługą zajmowały się panie z byłego stowarzyszenia i rady sołeckiej.
zdjęcia A. Gallus
17 listopada uroczyste przekazanie w Opolu
W dniu 17 listopada o godz. 15.00 na placu przed ratuszem w Opolu odbyło się uroczyste przekazanie 15 samochodów ratowniczo-gaśniczych zakupionych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa – IV Zapobieganie zagrożeniom Działanie 4.2 System wczesnego reagowania i ratownictwa RPO WO 2014-2020
Wnioskodawcą Projektu: Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej
Tytuł projektu: Zakup samochodów ratowniczo - gaśniczych wraz z wyposażeniem dla OSP woj. Opolskiego.
Uroczystość uświetniła orkiestra z OSP Łowkowice pod batutą dh Wiktora Poloczka
Jednostki które otrzymały samochody wystawiły 13 pocztów sztandarowych.
Dowódca uroczystości złożył Prezesowi Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej  dh Waldemarowi Pawlakowi meldunek o gotowości jednostek OSP do przekazania samochodów a następnie dh Prezes powitał sztandary i przywitał strażaków.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu Państwowego głos zabrał Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Opolu dh. Andrzej Borowski Następnie Akt Przekazania średniego samochodu ratowniczo gaśniczego odczytał dh Marcin Robak, w-ce prezes OSP Osowiec, po czym Diecezjalny Kapelan Ochotniczych Straży Pożarnych ks. Józef Urban dokonał aktu poświęcenia samochodów.
Przekazania aktów 15 jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego dokonali Prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh. Waldemar Pawlak, Marszałek Województwa Opolskiego Pan Andrzej Buła, Wicemarszałek Województwa Opolskiego Pan Stanisław Rakoczy oraz Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Opolu dh. Andrzej Borowski
Akt nadania OSP w Leśnicy, gmina Leśnica, powiat Strzelce opolskie, odbierał Prezes dh. Joachim Nowak, Naczelnik dh Sławomir Nowak, kierowca dh Dariusz Namysło Jednostka typu S2 powstała w 1883 r.
Akt nadania OSP w Dąbrowie, gmina Świerczów, powiat namysłowski, odbierał Prezes dh. Bogusław Baj, Naczelnik dh Krzysztof Orzeł, kierowca dh Rafał Rosiek Jednostka typu S2 powstała w 1945 r.
Akt nadania OSP w Tarnowie Opolskim, gmina Tarnów Opolski, powiat opolski, odbierał Prezes dh. Zygmunt Bawoł, Naczelnik dh Jan Czech, kierowca Grzegorz Podwysocki jednostka typu S2 powstała w 1927 r.
Akt nadania OSP w Łowkowicach, gmina Strzeleczki, powiat krapkowicki, odbierał Prezes dh Roman Wyszka, z-ca Prezesa dh Robert Wyszka, kierowca dh Gerard Majer, Jednostka typu S2 powstała w 1935 r.
Akt nadania OSP w Osowcu, gmina Turawa, powiat opolski, odbierał Prezes dh Dawid Gallus, Naczelnik dh. Marek Świętek, kierowca dh Michał Budnik Jednostka typu S5 powstała w 1854 r.
Akt nadania OSP w Lewinie Brzeskim, gmina Lewin Brzeski, powiat brzeski, odbierał Prezes dh Grzegorz Wlazły, Naczelnik dh Mirosław Szuta, kierowca dh Łukasz Duda Jednostka typu S3 powstała w 1947 r.
Akt nadania OSP w Bogacicy, gmina Kluczbork, powiat kluczborski, odbierał Prezes dh. Krzysztof Szklany, Naczelnik dh Anna Wodara, kierowca dh Arkadiusz Stanosek Jednostka typu S2 powstała w 1911 r.
Akt nadania OSP w Głogówku, gmina Głogówek, powiat prudnicki, odbierał Prezes dh. Paweł Makówka, z-ca Prezesa dh Olaf Huras kierowca dh Robert Janik Jednostka typu S3 powstała w 1860 r.
Akt nadania OSP w Większycach, gmina Reńska Wieś, powiat kędzierzyńsko-kozielski, obierał Prezes Artur Poguntke, Naczelnik dh Szymon Kaboth, kierowca dh Rajmund Kaboth Jednostka typu S1 powstała w 1902 r.
Akt nadania OSP w Łanach, gmina Cisek, powiat kędzierzyńsko-kozielski, odbierał Prezes dh. Joachim Neuwald, Naczelnik dh Jan Kaduk, kierowca dh Tomasz Glania Jednostka typu S2. Powstała w 1906 r.
Akt nadania OSP w Opolu-Gosławicach, miasto Opole, powiat Opole, odbierał Prezes dh. Bernard Smyk, Naczelnik dh Krzysztof Lach kierowca dh Waldemar Jończyk, jednostka typu S3 powstała w 1924 r.
Akt nadania OSP w Gorzowie Śląskim, gmina Gorzów Śląski, powiat oleski, odbierał Prezes dh Franciszek Helios, kierowca dh Damian Giza Jednostka typu S3 powstała w 1890 r .
Akt nadania OSP w Grobnikach, gmina Głubczyce, powiat głubczycki, odbierał Prezes dh Ryszard Gazda, Naczelnik kierowca dh Maciej Orłowski, Jednostka typu S2 powstała w 1898 r.
Akt nadania OSP w Lipkach, gmina Skarbimierz, powiat brzeski, odbierał Prezes dh. Edward Kowalczyk, Naczelnik dh Konrad Czoch kierowca dh Paweł Wadówka Jednostka typu S4 powstała w 1946 r.
Akt nadania OSP w Jarnołtówku, gmina Głuchołazy, powiat nyski, odbierał Prezes dh. Andrzej Kozakiewicz, Naczelnik dh Leszek Szeloch kierowca dh Roman Nykiel Jednostka typu S2 powstała w 1945 r..
Po wręczeniu aktów przekazania na chwilę zostały włączone wszystkie sygnały nowych samochodów co robiło duże wrażenie.
Następnie odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń a po wystąpieniach zaproszonych gości zakończono uroczystość i zaproszono wszystkich na strażacką grochówkę.
Starania o samochód rozpoczęły się już w październiku 2015 r., kiedy to dowiedzieliśmy się o możliwości dofinansowania ze środków zewnętrznych. Potem rozpoczęły się żmudne przygotowania do opracowania specyfikacji przetargowej, co przy 15 jednostkach nie było łatwym zadaniem. Wypracowano jednak wspólny cel i przystąpiono do przetargu w grudniu 2016 r. Jednak ze względu na zbyt wysoką cenę przetarg unieważniono. Następny został rozstrzygnięty w miesiącu kwietniu a potem to już tylko i aż oczekiwanie na dzień odbioru samochodu. W dniu 29 września Prezes OSP dh Dawid Gallus dokonał faktycznego odbioru samochodu, jednak został on zabezpieczony w depozycie do dnia fizycznego odbioru po zarejestrowaniu i opłaceniu ubezpieczenia. 25 października naszedł w końcu ten dzień, kiedy pojechaliśmy do Kielc /dh Dawid Gallus - Prezes OSP Osowiec, dh Marek Świętek - Naczelnik OSP Osowiec, dh Piotr Jakusz - gospodarz OSP Osowiec, dh Artur Gallus - członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu a zarazem członek OSP Osowiec/, odebrać nasz nowy samochód. Kiedy ok. godz. 19.00 dojechaliśmy do Osowca przygotowano nam wspaniałe powitanie. Na Zajeździe czekały na nas wszystkie samochody będące na wyposażeniu naszej OSP i na światłach i sygnałach oraz dźwięku syreny wjechaliśmy do miejscowości. Przed remizą przy licznie zgromadzonych członkach OSP jak również mieszkańców Osowca były sztuczne ognie, race i polewanie szampanem. To naprawdę robiło duże wrażenie i nie jednemu kręciła się łezka w oku. Tak to powitaliśmy nasz nowy samochód MAN. Gościli też w naszej jednostce w tym jakże radosnym wieczorze, Wójt Gminy Waldemar Kampa, który wjechał razem z nami w nowym samochodzie, Komendant Miejski PSP w Opolu bryg. Paweł Kielar, z-ca Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu st. bryg. Witold Trojnar oraz przedstawiciele jednostki OSP Węgry.
Nie byłoby tego samochodu gdyby nie środki finansowe. Z budżetu Gminy na ten cel uzyskaliśmy dotację w wysokości 300000 zł., reszta pochodziła z dofinansowania. Początkowa cena samochodu miała wynosić ok. 800000 zł. jednak po drugim przetargu cena ta wynosiła 682527 zł. Koszty więc rozłożyły się następująco: dotacja z Budżetu Gminy 204758,10 zł a z programu operacyjnego 477768,90 zł. To pozwoliło nam z zaoszczędzonych 80000 zł., wnioskować o dotację na dodatkowy sprzęt. Udało nam się szybko załatwić formalności i zakupiliśmy jeszcze sprzęt ratowniczy za kwotę 123392 zł., z czego Budżet Gminy 80000 zł., Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska 41892 zł. i środki własne OSP 1500 zł. Teraz pozostało już tylko rozliczenie wszystkich rachunków, uzbrojenie samochodu i wprowadzenie go do służby.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby móc zakupić ten samochód, za wysłużony już 35 letni samochód Star -Jelcz 005, ktory uczestniczył w ponad 1500 akcjach ratowniczych. Dziękujemy, Radnym Rady Gminy Turawa za zrozumienie i przekazanie środków, panu Wójtowi za przychylność i umieszczenie tej kwoty w projekcie budżetu, Marszałkowi Województwa za uruchomienie takich środków, liderowi projektu Zarządowi Głównemu ZOSP RP reprezentowanemu przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Opolu, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska oraz wszystkim biorącym udział w projekcie.
A.Gallus
zdjęcia M.Świętek


NOWY SAMOCHÓD OSP OSOWIEC
W dniu 25 października 2017 r o godz. 19.00 do Osowca w asyście wszystkich samochodów OSP Osowiec wjechał nowo zakupiony samochód pożarniczy MAN. Samochód został zakupiony  w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  Oś priorytetowa - IV Zapobieganie zagrożeniom. Działanie 4.2 System wczesnego reagowania i ratownictwa RPO WO 2014-2020. Wnioskodawcą był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Tytuł projektu: "Zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposazeniem dla OSP woj. opolskiego". 
Rozpoczęcie wniosku datuje się na miesiąc pażdziernik 2015 r. Od tego czasu trwały żmudne przygotowania projektu jak również przetargi i wyłonienie producenta. W końcu w maju 2017 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy STOLARCZYK MIROSŁAW Technologia Pożarnicza z Kielc. Po ostatecznych odbiorach i płatnościach, na które skladały się: Dotacja Urzędu Gminy Turawa w kwocie 204758,10 zł oraz 477768,90 zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w dniu 25 pazdziernika samochód wraz z dodatkowym wyposazeniem stanął w garażu OSP.
Artur Gallus
wiele zdjęć i film z powitania Ratownictwo Opole
Dożynki Parafialne
W dniu 17 września o godz. 9.30 odprawiona została uroczysta Msza Św. w podziękowaniu za tegoroczne plony. Jak co roku delegacje z darami - dzieci, mieszkańców Osowca, Trzęsiny i Węgier w barwnym korowodzie wraz ze swoimi koronami dożynkowymi udały się procesyjnie do kościoła. Uroczystości przewodniczył ks. proboszcz, a uswietniła ją również parafialna orkiestra dęta. na koniec w podziękowaniu za tegoroczne plony odśpiewano uroczyste "Te Deum laudamus".
zdjęcia A.Gallus
Kotwiczenie Aeratora
W dniu 17 sierpnia strażacy z OSP Osowiec wraz z płetwonurkami z JRG Nr 1 w Opolu podjęli się zakotwiczenia na nowo Aeratora, który zerwał się z uwięzi 15 sierpnia. Płetwonurkowie musieli odszukać na dnie Jeziora Średniego płytę betonową, do której jest przycumowany Aerator. Zadanie było to nie lada wezwaniem, gdyż płyta nie jest zbyt dużych rozmiarów w stosunku do powierzchni jeziora. Jednak po godzinie płyta została odnaleziona i oznakowana bojką. Natomiast strażacy z OSP przeciągnęli zerwany aerator z szuwarów i po uzyskaniu informacji o gotowości płetwonurków podpłynęli z nim na miejsce stałego cumowania. Następnie utrzymywano łódkami aerator w miejscu, a płetwonurek zamocował nowy łańcuch. Przy okazji zaobserwowano na dnie jeziora przy brzegu raka. A jak wiemy raki zyja tylko w czystych wodach.
zdjęcia A.Gallus
OBÓZ STRAŻACKI 2017
W dniach od 15 do 22 lipca na terenie Ośrodka Strażackiego w Turawie odbywał się obóz zorganizowany już 9 raz przez jednostkę OSP w Osowcu. W obozie uczestniczyło 86 młodych strażaków z Polski i Niemiec. Jak co roku w trakcie trwania obozu każdego dnia jedna jednostka OSP z gminy Turawa miała pieczę nad obozowiskiem. Młodzież zakwaterowana była w namiotach. W trakcie obozu młodzi strażacy ze wszystkich jednostek Gminy Turawa oraz naszej partnerskiej gminy Saalfelder Höhe w Niemczech mieli zapewnioną fachową opiekę wychowawców i wiele atrakcji. Miedzy innymi: zajęcia na basenie, zajęcia z pierwszej pomocy, wycieczkę do parku linowego, gdzie mogli spróbować swoich sił w sportach wysokościowych, Planetarium, zobaczyć z kolejki Park Śląski, nowy Stadion Śląski wyprawę kajakową, naukę języka polskiego dla grupy niemieckiej oraz wiele konkurencji sprawnościowych w tym bieg na orientację. Najbardziej podobały się i przyniosły wiele radości konkurencje, które przygotowali strażacy z OSP Osowiec w czwartek wieczorem. Całe spotkanie mogło odbyć się dzięki wsparciu finansowym Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, składki uczestników oraz wkładu gminy Turawa. Bardzo serdecznie dziękuję wychowawcom za opiekę jak i prowadzenie konkurencji sportowych i sprawnościowych oraz ich wkład i zaangażowanie, mimo że wszystko odbywa się bezpłatnie. Dziękuję jednostkom OSP z gminy Turawa oraz obsłudze Ośrodka Strażackiego.
Artur Gallus
zdjęcia A.Gallus
Boże Ciało
W dniu 15 czerwca ulicami Osowca przeszła procesja teoforyczna w której, wierni składali publiczne świadectwo swej wiary i pobożności wobec Chrystusa Eucharystycznego. Na zkończenie procesji odśpiewano uroczyste Te Deum laudamus i udzielono błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. 
zdjęcia A. Gallus
I Komunia Św.
W dniu 4 czerwca odbyła się w naszej parafii uroczystość I Komunii Św. Po raz pierwszy 32 dzieci z naszej parafii przyjęło euchrystię. 
zdjęcia A.Gallus
Samstagskurs
Od 18 marca 2017 do 27 maja 2017, przez dziesięć sobót w DFK Osowiec odbywał się ,,Samstagskurs", czyli nauka j.niemieckiego w trakcie zabawy. W kursie uczestniczyło 16 dzieci w wieku 5-11 lat. Edycja wiosenna była pod tytułem ,,Wir entdecken Deutschland"czyli ,,Odkrywamy Niemcy". Dzieci pod okiem pani germanistki robiły doświadczenia, dokonywały różnych odkryć poznawały topografię Niemiec. Uczestnicy pokazywali swoje zdolności artystyczne, także w miarę możliwości z rodzicami. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Chcę podziękować Vdg Opole koordynatorowi projektu, wszystkim uczestnikom za wspaniałą frekwencję, rodzicom i dziadkom za wytrwałość, oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły nam w realizacji projektu.
Jesienią kolejna edycja, zapraszamy !
DFK Osowiec
Festiwal Piesni Maryjnej
W dniu 27 maja przy naszym kościele parafialnym opiekunka dzieci Maryi pani Róża Świerc zorganizowała Festiwal Pieśni Maryjnej "Maryjo, ja Twe Dziecię". Uczestnikami festiwalu byli:
w kategorii solistów 
Karolina Staś, 
Marta Tarara, 
Urszula Buba, 
Wiktoria Styczyńska, 
Wiktoria Szymon 
a w kategorii zespoły 
chórek Kotórz Wielki, 
chórek Ozimek, 
JN Węgry, 
Serduszka Maryi z Osowca i Trzęsiny, 
dzieci Jana Pawła z Osowca, 
Marianki z Budkowic.
W trakcie festiwalu można było poczęstować się kawą, herbatą i ciastem a o godz. 13.30 był obiad. Piknikowanie połaczone z festiwalem zakończyło się nabożeństwem Maryjnym.
zdjęcia A.Gallus
Nowy samochód OSP Osowiec
27 maja po raz drugi strażacy z OSP Osowiec zorganizowali już zbiórkę złomu w Osowcu, Węgrach, Kolanowicach i Marszałkach. Akcja się powiodła a środki z zebranego złomu przeznaczone zostały na uzbrojenie i karosację otrzymanego nieodpłatnie z Policji samochodu, który w miesiącu czerwcu trafi już do podziału bojowego. Strażacy bardzo serdecznie dziękują wszystkim za zrozumienie i przekazany złom. To państwo wszyscy dołożyliście cegiełkę w ratowanie zdrowia i życia ludzkiego, gdyż samochód ten przeznaczony jest do zdarzeń drogowych.
DZIĘKUJEMY!!! 
zdjęcia M.Świętek
Pielgrzymka rowerowa do "Studzionki"
W dniu 14 maja przy wspaniałej słonecznej pogodzie odbyła się już III pielgrzymka rowerowa naszej parafii do "Studzionki". Zbiórka uczestników o godz 13.45 przy kościele w Kolanowicach. Stamtąd zorganizowaną grupą ok 100 osob udaliśmy się w trasę, na czele z ks. proboszczem. Na miejscu zgromadziło się jeszcze wielu parafian, którzy przyjechali na rowerach indywidualnie oraz samochodami. O godz. !5.00 rozpoczęło się nabożenstwo Maryjne. Słowo powitania wygłosił do nas ks proboszcz z Łubnian jako gospodarz tego miejsca. Na zakończenie otrzymaliśmy blogosławieństwo i wróciliśmy indywidualnie do domów. 
zdjecia A.Gallus
Dekanalny EMAUS
W środę 19 kwietnia w naszej parafii przy licznie zebranych wiernych odbył się Dekanalny „Emaus” Kapłański. Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych kapłanów naszego dekanatu przewodniczył ks dziekan Jan Konik. Zebranych kapłanów i wiernych powitał ks. proboszcz Tadeusz Muc, a słowo Boże wygłosił nasz były proboszcz ks.Franciszek Lerch, który to 23 stycznia 2017 roku został wyniesiony przez Ojca Św. Franciszka do godności "Kapelana Ojca Św." dawniej był to tytuł prałata. Bardzo serdecznie gratulujemy tego zaszczytnego tutułu.
zdjęcia A.Gallus
Kurs języka niemieckiego
Od 14 marca 2017 r w siedzibie DFK Osowiec odbywa się kurs j.niemieckiego dla początkujących. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu przez okres 6 tygodni razem 24 godz. lekcyjne. Stworzone zostały małe grupy, nasza liczy 9 osób. Pod okiem pani germanistyki uczestnicy kursu dla dorosłych uczą się słówek i zwrotów w j.niemieckim. W naszej gminie jest to już druga edycja kursu, gdzie jesienią odbywał się na terenie siedziby DFK Węgry. Mamy nadzieję, że kursy ,,Deutschkurs im DFK,, zyskają więcej zwolenników. 
Zapraszamy na nowy nabór jesienią.
Stroną organizacyjną,w tym logistyczną zajmuje się TSKN na Śląsku Opolskim.
DFK Osowiec
zdjęcia S. Blacha
Eliminacje Powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
W dniu 6 kwietnia w Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowcu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Młodzież pisała test przez 45 minut w trzech kategoriach; szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponad gimnazjalne. W konkursie brało udział 47 uczestników. Nasza gminę reprezentowali w kategorii szkół podstawowych; Kinga Kot z Osowca, Kacper Oleksowicz z Osowca, Magdalena Buczek z Ligoty Turawskiej, natomiast w kategorii gimnazja; Luiza Staś, Marcel Wodarz, Natalia Kowalczyk. Konkurs otworzył i powitał zebranych Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP dh Andrzej Puławski oraz Wójt Gminy Turawa Waldemar Kampa. Obecni byli również sekretarz Zarządu Powiatowego OSP RP dh Barbara Dębska oraz skarbnik Zarządu Powiatowego OSP RP dh Artur Gallus. Po zakończeniu pierwszego etapu rozpoczęto dogrywkę wyłaniającą końcowych laureatów. Powiat na szczeblu województwa w kategorii szkół podstawowych reprezentować będą; Piotr Spyra z Krasiejowa oraz Szymon Minosora, w kategorii gimnazja; nasza reprezentantka Luiza Staś z Ligoty Turawskiej oraz Wiktoria Merc z Biadacza. w kategorii szkół ponad gimnazjalnych Jakub Gonsior i Szymon Zmuda. Na zakończenie wszyscy poczęstowani zostali obiadem a po nim wręczono dyplomy i nagrody. Nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy.
zdjęcia A.Gallus
GMINNY TURNIEJ OTWP
W dniu 30 marca odbyły się w Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadłubie Turawskim eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w kategorii szkół podstawowych. Do Turnieju przystąpiły dwie szkoły podstawowe i gimnazjum.  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Osowcu oraz  Publiczna Szkoła Podstawowa w Ligocie Turawskiej. Turnieje szkolne wyłoniły swoich zwyciezców, którzy przystąpili do eliminacji gminnych. Do eliminacji Powiatowych, które odbędą się 6 kwietnia w OSP Osowiec zakwalifikowali się następujący uczniowie: 
I miejsce - Kinga Kot z Osowca, 
II miejsce - Kacper Oleksowicz z Osowca, 
III miejsce - Magdalena Buczek z Ligoty Turawskiej.
zdjęcia A. Gallus i M. Basaj
Wodzenie Niedźwiedźia
W dniu 18 lutego jak co roku strażacy z OSP Osowiec przeszli ulicami Osowca i Trzęsiny z wodzeniem Niedźwiedźia. Barwny korowód wyruszył o godz. 9.00 z Trzęsiny i zakończyl się o godz. 16.00 w Osowcu. Bardzo serdecznie strażacy dziękują wszystkim, którzy przyjęli niedźwiedzia na swojej poseji oraz za złozone datki. 
zdjecia A.Gallus
Zebranie Wiejskie
W dniu 31 stycznia o godz. 18.15 odbyło się w sali OSP zebranie Wiejskie sprawozdawcze za rok 2016. w zebraniu uczestniczyło 22 mieszkańców Osowca. Sołtys Bernard Loch powitał zebrane osoby i przedstawił rozliczenie za rok 2016. Sołectwo w roku 2016 miało do dyspozycji 26424,20 zł z funduszu sołeckiego. Środki te wydatkowane były na:
- pielęgnacje i utrzymanie terenów zielonych 2000 zł
- zagospodarowanie i przygotowanie terenu po byłym paku pod siłownię 8000 zł
- wykonanie i zamontowanie barierki zabezpieczającej skarpę przy moście 2500 zł
- zakup ławek 2500 zł
- wymiana śmietników 1000 zł
- zakup dwóch lamp solarnych 8000 zł
- działalność kulturalna (Dzień Seniora) 2424,20 zł
w kwotach tych nie są ujęte dodatkowe środki, które zostały wydatkowane z budżetu gminy jako dopłata do lamp, dopłata do terenu pod siłownię oraz zakup z środków alkoholowych urządzeń siłowni. Nie wspomniano o wartości prac społecznych przy siłowni, sprzątaniu terenów zielonych, przystanków, organizacji Dnia Seniora i wielu innych. Za wszelkie zaangażowanie i okazana pomoc bardzo dziękujemy. Szczególnie panu Bernardowi Loch za użyczenie sprzętu i wielkie zaangażowanie.
Poruszano również tematy remontów dróg:
- ul. leśnej (droga powiatowa) - poinformowano zebranych, że złożono pismo w tej sprawie do Zarządu Powiatowego i otrzymano wstępne przyrzeczenie, że w tym roku rozpocznie się jej remont.
- ul. lipowa (droga gminna) - poinformowano, że w roku 2017 zostanie wykonany projekt zagospodarowania wraz z odnogami ul. Lipowej, które są terenami gminnymi i wykonania parkingów wzdłuż całej ulicy oraz asfaltowania bocznej ul. Oleskiej obok sklepu.
- w dalszym ciągu remont drogi powiatowej w Trzęsinie
Następnym tematem były zagadnienia związane ze spółką wodną - dotyczyły "wezwania" do zapłaty, oraz melioracji naszych rowów.
Poruszano również kwestie: oświetlenia ulic łącznika Zielonej i Dworcowej, oraz miejsc w Trzęsinie, placu zabaw na terenie szkoły (postawienie nowych urządzeń).
Na tym zebranie zakończono.
A.Gallus
 

JASEŁKA 15 styczeń
W dniu 15 stycznia o godz. 15 w kościele parafialnym dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu przedstawiły "JASEŁKA", pod kierunkiem pani T. Gallus, A. Budnik, E. Dembińskiej. Mali aktorzy wcielili się w postaci z Pisma Świętego, zaprezentowali swoje zdolności i złożyli Panu Jezusowi dary i obietnice. Jasełka trwały 40 miniut. Na koniec dzieci otrzymały bardzo dużo oklasków. 
zdjęcia A.Gallus
KONCERT NOWOROCZNY
8 stycznia 2017 r. o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika Parafialna Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała Koncert Noworoczny. Gościnnie wystąpili również: Aneta Knopp - skrzypce, Dawid Stokłosa -tenor, Ryszard Ziaja - organy. Orkiestrę wzbogacił również gościnnie Rafał Gambiec - perkusja i Tomasz Waliczek - gitara basowa. W repertuarze orkiestry znalazły się znane kolędy jak również znane popularne światowe melodie świąteczne. Na koncercie zgromadziło się wielu parafian i gości. Pod koniec wspólnie z wiernymi zaśpiewano kolędy, po których nastąpiło błogosławieństwo sakramentalne. Na koniec owacją na stojąco wierni podziękowali za wspaniały koncert.
zdjęcia A.Gallus
Wróć do spisu treści