2018 - Osowiec Śląski

UBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

2018

Archiwum
Koncert Kolęd
W dniu 30 grudnia 2018 r. o godz. 15.00 w kościele parafialnym pw. św. Józefa Robotnika Parafialna Młodzieżowa Orkiestra Dęta zagrała Koncert Kolęd. Gościnnie wystąpili: Aneta Knopp - skrzypce, Dawid Stokłosa -tenor, Agnieszka Węgrzynowska - sopran. Orkiestrę wzbogacili również gościnnie Rafał Gambiec - perkusja,  Norbert Krawczyk - bas, Krzysztof Krawczyk - trąbka, Roman Knop - trąbka. W repertuarze orkiestry znalazły się znane kolędy jak również znane popularne światowe melodie świąteczne. Na koncercie tak jak w latach poprzednich zgromadziło się wielu parafian i gości.  Na koniec owacją na stojąco wierni podziękowali za wspaniały koncert.
zdjęcia A.Gallus
16 grudzień Poświęcenie Domu Katechetycznego
W dniu 16 grudnia o godz. 15.00 odbyło się nabożeństwo ku czci św. Józefa jako podziękowanie za zakończenie przebudowy domu katechetycznego. W trakcie nabożeństwa ksiądz proboszcz podziękował wszystkim firmom uczestniczącym w tym przedsięwzięciu oraz poszczególnym osobom. Pamiątkową statuetkę otrzymał pan Helmut Wiench - kierownik budowy, za wieloletnie zaangażowanie w kierowanie wieloma robotami budowlanymi na obiektach parafialnych. Po nabożeństwie odbyło się poświęcenie domu katechetycznego a wszyscy mogli zobaczyć obiekt oraz napić się kawy i poczęstować się ciastem.
Remont rozpoczął się 2 lutego br. a został zakończony w dniu 7 grudnia, kiedy to zostały podpisane dokumenty o zakończeniu robót i oddanie w użytkowanie. Tak więc w ciągu 10 miesięcy udało się przeprowadzić generalny remont całego obiektu łącznie z dobudowaniem dwóch garaży i pomieszczenia gospodarczego. Pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu wokół obiektu i rozebranych garaży. Prace te zostaną wykonane wiosną.
Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali przy remoncie, a poniżej przedstawiamy wykonawców poszczególnych prac.
• Projekt – architekt p. Krzysztof Denisiewicz z Opola
• Kierownik Budowy – p. Helmut Wiench z Osowca
• Geodeta – p. Alfred Kwaczała z Trzęsiny
• Roboty przygotowawcze: demontaż instalacji wodnej i centralnego ogrzewania, rozbiórka podłogi i posadzek – Strażacy, parafianie i firma BENBUD.
• Roboty ziemne, kanalizacja sanitarna wewnętrzna, rozbiórka garaży, wywóz gruzu i ziemi – Firma BENBUD Bernard Loch z Trzęsiny,
• Roboty rozbiórkowe, murowanie, betonowanie, ciesielstwo, dekarstwo – Zakład usługowo handlowy Alojzy Bardorz z Kościelisk,
• Roboty elektryczne zewnętrzne: Tauron Opole, wewnętrzne; Jendrzej Piotr, Artur Gallus z Osowca
• Tynki wewnętrzne: Firma budowlana Waldemar Widera ze Starej Schodni,
• Gładzie gipsowe: Firma Budowlana Ryszard Czurlok z Łubnian,
• Podłoże posadzkowe i posadzki: Firma Usługi ogólnobudowlane Wojciech Matyszok z Węgier,
• Płytki ceramiczne na podłogach i ścianach: Usługi Budowlane QUARZ i MARMO Pech Rajmund, Pech Waldemar, Pech Mateusz z Węgier,
• Roboty malarskie i listwy przypodłogowe: Bartłomiej Konieczko z Węgier,
• Stolarka okienna i drzwiowa: Stolarstwo Ryszard Halupczok z Węgier,
• Ocieplenie i tynki zewnętrzne: usługi remontowo-budowlane Michał Morawiec, Roman Stotko, Roman Langner,
• Zabudowa sanitariatów i stropy podwieszane: Firma budowlana Daniel Sowa z Węgier i strażacy.
• Instalacje wodno-kanalizacyjne wewnętrzne i zewnętrzne: Firma Instalacyjna Waldemar Thomala z Siołkowic,
• Instalacja gazowa: Gaz Petrol spółka z o.o. Kąty Wrocławskie
• Dostawa materiałów elektrycznych i pomiary: Firma Elektrotim Roman Bartyla z Węgier,
• Kierownik robót elektrycznych: p. Teodor Mateja, nasz były parafianin.

Kiermasz Świąteczny
W niedzielę 2 grudnia przy remizie OSP w Osowcu odbył się już drugi gminny Kiermasz Świąteczny. Ok godz. 14.30 sołtys wsi Osowiec-Trzęsina Bernard Loch wraz z Wójtem Gminy Turawa Dominikiem Pikosem uroczyście otwarli kiermasz. Jak i w roku poprzednim teraz też przygotowano mnóstwo atrakcji, zarówno dla starszych jak i najmłodszych. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Były stragany, na których można było zakupić ozdoby świąteczne, pierniki, ciastka, napić się kawy, herbaty, gorącej czekolady i grzanego wina. Były też frytki, chleb ze smalcem oraz kiełbasa z grilla. Na scenie występowały dzieci od przedszkola do 8 klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, sekstet instrumentów dętych oraz grupa taneczna działająca przy OSP w Osowcu. Natomiast na sali odbywały się warsztaty kulinarne, wyrabianie ozdób choinkowych i stroików przez dzieci pod pilnym okiem animatorek oraz zabawy dla dzieci i oczywiście nie zabrakło Mikołaja z prezentami. Prowadzono również sprzedaż książek przez panie ze szkoły. mini koncert na organach przedstawił Kamil Podkówka. Mimo nienajlepszej pogody w zimnie i deszczu nie zabrakło odwiedzających. Na zakończenie kiermaszu odpalono zimne ognie i wystrzelono sztuczne ognie.
zdjęcia A.Gallus
DZIEŃ SENIORA 24 Listopad
W dniu 24.11.2018r. w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Osowcu odbyło się spotkanie z seniorami Osowca i Trzęsiny. Na zaproszenie pana Sołtysa i całej Rady Soleckiej przybyło wielu naszych seniorów. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II od kilkunastu lat pamiętają o ludziach starszych, przygotowując program artystyczny i drobne upominki. W tym roku uczniowie klasy czwartej przygotowali montaż - słowno muzyczny o patronie szkoły Janie Pawle II pod kierunkiem pani Alicji Łozińskiej i pani Teresy Gallus. Uczniowie klasy VII przygotowali drobne upominki dla seniorów ze swoją wychowawczynią panią Elżbietą Dembińską i panią Teresą Gallus. Spotkanie z seniorami przebiegło w milej i serdecznej atmosferze.
zdjęcia A.Gallus
Spotkanie PNWM i DPJW w OSP
Od kilkunastu lat Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP i Deutsche Jugendfeuerwehr organizują wspólnie szkolenia dla opiekunów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Tegoroczne szkolenie odbyło się w dniach 17-21 października w ośrodku szkoleniowym w Turawie.
Celem seminarium jest podniesienie jakości spotkań MDP, pomoc w nawiązaniu współpracy, wymiana doświadczeń, przekazanie informacji na temat możliwości otrzymania wsparcia ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Hasło tegorocznego seminarium brzmiało „Różnorodność łączy”. Wybór hasła było nieprzypadkowe. Różnorodność jest głównym obszarem tematycznym Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji która od dwudziestu lat w znaczący sposób wspiera finansowo i merytorycznie polsko-niemiecką wymianę MDP. Różnorodność jest tym, z czym spotykamy się w pracy z młodzieżą (różnorodność tematów, różnorodność charakterów ludzi, różnorodność problemów i sposobów ich rozwiązywania czy różnorodność kultur).
W dniu 19 października cała grupa uczestników ok 50 osób gościła w jednostce OSP w Osowcu, gdyż od 11 lat organizujemy międzynarodowe obozy strażackie. W spotkaniu tym uczestniczyli również zaproszeni goście: Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Turawie dh Benedykt Śliwa, Wójt Gminy Turawa Waldemar Kampa oraz opiekunowie z ramienia OSP uczestniczący w tych obozach dh Waldemar Mocigemba i dh Oliver Staś. W spotkaniu uczestniczył również Dirk Müller zastępca Prezesa Deutsche Jugendfeuerwehr.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 18.00 uroczystą kolacją, po której był czas na przedstawienie działalności jednostek OSP naszej gminy a przede wszystkim jednostki OSP w Osowcu i historii powstania jednostki oraz miejscowości. Wymieniano się również spostrzeżeniami i doświadczeniami z przedstawicielami jednostek OSP z całej Polski jak również z różnych rejonów Niemiec.
Około godz. 19.30 rozpoczęła się część warsztatowa spotkania, na której przedstawiano różne formy opieki na młodzieżą, wiele konkursów i zabaw spontanicznie organizowanych przez uczestników. Spotkanie zakończyło się ok godz. 23.00
Zdjęcia A. Gallus

Dożynki parafialne i Gminne
9 września o godz. 8.30 odprawiona została Msza św. dziękczynna za tegoroczne zbiory. Jak zawsze przed kościołem ustawiła się procesja złożona z dzieci z darami, korony z dwóch miejscowości, starostowie i przedstawiciele poszczególnych miejscowości z darami. Uroczystość jak zawsze uświetniła orkiestra dęta.
Natomiast o godz. 13.00 delegacja z koroną, Sołtys i Radni naszej miejscowości uczestniczyli w korowodzie na Gminnych Dożynkach w Turawie. Również członkowie OSP w Osowcu brali udział w tym korowodzie w żmudnie przygotowanej barwnej scence jako "słoneczny patrol"
zdjęcia A.Gallus, M. Sadowska
Samstagskurs w DFK Osowiec
W dniu 09.06.2018r zakończyła się kolejna edycja projektu ,Samstagskurs" Fruhling 2018.
Tematem przewodnim było ,,Geschichten ,die uns bewegen"
W projekcie uczestniczyło 20 dzieci .Dzieci pod okiem germanistki słuchały opowieści i krótkich historyjek zabawnych postaci z książek, filmów i programów telewizyjnych z krajów niemieckojęzycznych.Śpiewały piosenki i wykazywały się kreatywnością w tworzeniu mniejszych i większych arcydzieł. Utrwalały język w trakcie zabawy.Każdorazowo otrzymywały skromny słodki poczęstunek, w który zaopatrywali nas w większości rodzice.
Na koniec dzieci otrzymały upominek w postaci książki i drobnych różności.
Cieszymy się, że dzieci jak i rodzice oraz dziadkowie wykazali się dużym zaangażowaniem.
Z tego miejsca chcemy podziękować koordynatorowi projektu Vdg Opole za możliwość zorganizowania projektu jak i wszystkim, którzy pomagali przy realizacji.

DFK Osowiec
Pielgrzymka rowerowa
W dniu 27 maja przy wspaniałej słonecznej pogodzie odbyła się już IV pielgrzymka rowerowa naszej parafii do "Studzionki". Zbiórka uczestników o godz 14.00 przy kościele w Kolanowicach. Stamtąd w małych grupach udaliśmy się w trasę do Studzionki. Na miejscu zgromadziło się jeszcze wielu parafian, którzy przyjechali na rowerach indywidualnie oraz samochodami. W tym roku byliśmy razem z parafianami z Łubnian i Ligoty Turawskiej O godz. !5.00 rozpoczęło się nabożenstwo Maryjne. Słowo powitania wygłosił i nabożeństwo prowadził ks proboszcz z Łubnian. Sowo Boże skierował do zgromadzonych ks. proboszcz parafii Osowiec-Węgry. W nabożeństwie uczestniczył również wikary parafii Ligota Turawska. Po błogosławieństwie końcowym było wspólne ciasto i kawa, krótki koncert orkiestry parafii łubniany, po czym indywidualnie udaliśmy się do domów.
zdjęcia A. Gallus

20 maj I Komunia Św.
W dniu 20 maja w naszej parafii przystąpiło do pierwszej Komunii Świętej 42 dzieci. 
zdjęcia A.Gallus
Uroczysty Apel z okazji 165 lecia Straży Pożarnej w Osowcu
W dniu 5 maja 2018 r. Straż Pożarna w Osowcu obchodziła swoje 165 lecie istnienia. W uroczystości uczestniczyli zaproszenie goście w osobach: 
Prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Opolu dh. Andrzej Borowski.
Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej dh Ryszard Gala.
W-ce Marszałek Województwa Opolskiego Pan Szymon Ogłaza.
Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego Pan Henryk Ferster
Wójt Gminy Turawa Pan Waldemar Kampa
Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Opolu st. bryg. Witold Trojnar.
Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Andrzej Puławski.
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Opolu st. bryg. Paweł Kielar.
Opiekun z ramienia Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu bryg. Robert Tadaj
Sekretarz Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Barbara Dębska
Prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej dh Benedykt Śliwa.
Kapelan Powiatowy ks. dh Tomasz Piontek
Proboszcz naszej parafii – ks. Tadeusz Muc
Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Turawa – Pan Jarosław Żaba
Prezes WIK Turawa – Pani Danuta Wajs.
Prezes Airprees W Opolu Pan Bogdan Wanik
Radni Rady Gminy w Turawie
Delegacja z partnerskiej Gminy Saalfelder Höhe
Poczty sztandarowe z OSP Bierdzany, Węgry, Ligota Turawska, Zawada, Kadłub Turawski oraz OSP Radomierowice.
Delegacje strażaków z wszystkich jednostek Gminy Turawa oraz OSP Łubniany OSP Jełowa

Sponsorzy;
Wójt gminy Turawa, Spółka Aipress, Nadleśnictwo Turawa, Nadleśnictwo Kup, Sołectwo Osowiec, Komendant Gminny, WiK Turawa, Anna Gęga – ośrodek wypoczynkowy Oaza, Artur Buchta – kominiarstwo, Kuźnia Osowiec, Marcin Komor – stolarstwo, Joachim Miler - blacharstwo samochodowe, Mariusz Seget – usługi transportowe, Antoni Oruba – Dydona, Marcin Błaszczyszyn – piekarnia Osowiec, Bernard Loch – BEN BUD, Ewa Morcinek, Ireneusz Rachwalik, KO-MA, Magdalena Piwowarczyk, Janusz Molenda– Grill bar, Fotosnajper z Osowca, Sprzęt- Poż – Krzysztof Zając, Michał Syboń – stolarstwo, Ryszard Halupczok – stolarstwo, Roman Bartyla – Elektrotim, Marek Pasoń – dekarstwo, Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzelce Opolskie, Nikodem Klaudiusz, Pensjonat Zielony, Hotel Zacisze, Bogusław Szymczykowski – ślusarstwo, Wiesław Budnik, Karina Wróbel - fryzjerstwo 

Uroczystość rozpoczęła sie przemarszem ulicami Osowca o godz. 10.30 do kościała. Mszę św. celebrował ks. proboszcz w asyście kapelana powiatowego ks. Tomasza Piontka, który wygłosił do nas słowo Boże.
Apel na placu obok remizy rozpoczął się o godz. 13.00 złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Tomasza Pierzchałę Prezesowi Oddziału Zarządu Wojewódzkiego Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Andrzejowi Borowskiemu. Odczytany został krótki rys historyczny OSP. Następnie W-ce Marszałek Województwa Opolskiego i Prezes Oddziału Zarządu Wojewódzkiego RP wręczyli Naczelnikowi i kierowcy akt przekazania pojazdu i kluczyki. Po poświeceniu pojazdów nastąpiło wręczenie odznaczeń. Jednostka OSP została uhonorowana Złotym Znakiem Związku OSP RP na sztandar. Odznaczenia otrzymali również; dh Artur Gallus - Złoty Znak Związku OSP RP, dh Marian Batóg – Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dh Krzysztof Wiercimok - Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa, dh Tomasz Jendryca, dh Patryk Jakusz, dh Dawid Jakusz, dh Krzysztof Kohlrenner, dh Adam Szczęsny, dh Michał Budnik dh Marcin Robak - Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa. Brązowe odznaki „Młodzieżowa Dryżyna Pożarnicza” otrzymali – dh Kinga Kot, dh Karolina Rosinska, dh Kamil Kot, dh Kacper Stępień, dh Kacper Oleksowicz, dh Nataniel Możdżeń dh Jakub Grzejdziak. Statuetką za zasługi dla jednostki otrzymał również dh Andrzej Szczęsny. Po wręczeniu odznaczeń nastąpiły przemówienia, życzenia, przekazanie upominków oraz podziękowanie wszystkim przez Prezesa OSP w Osowcu dh Dawida Gallusa. Po zakończeniu apelu wszyscy zaproszenie goście udali się na obiad do Sali OSP. Od godz. 15.00 w namiocie na placu przed remizą rozpoczęły się występy artystyczne: Orkiestra Dęta z Węgier, "Kapela bez nut", kabaret, występy dzieci ze szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, pokazy tańców latynoskich oraz wiele innych. Na placu straży rozstawione były dmuchańce dla dzieci, po Osowcu można było się przejechać sikawką strażacką, były pokazy samochodów rajdowych. Wszystkie atrakcje były gratisowe. Na zakończenie tego pięknego i słonecznego dnia o godz. 20 rozpoczęła się zabawa taneczna, która trwała do wczesnych godzin porannych

Rys Historyczny
Strazy Pożarnej w Osowcu

Straż Pożarna w Osowcu najprawdopodobniej istnieje już od czasu otwarcia Fabryki Wyrobów Metalowych we wrześniu 1789 r. Zgodnie z ówczesnym prawem niemieckim warunkiem uruchomienia tego typu zakładu było posiadanie własnej straży pożarnej. Nie zachowała się jednak na terenie zakładu żadna wzmianka na ten temat, gdyż w roku 1945 w styczniu po wejściu wojsk radzieckich zostało spalonych wiele dokumentów. Dlatego cały czas za rok powstania uznawano rok 1919 od kiedy to zachowały się różne zapiski oraz ustne przekazy. Jednak w roku 2012 nasz gminny historyk pan Jerzy Farys przeglądając kronikę parafialną w Kotorzu Wielkim, znalazł zapiski, które zamieścił w książce „Księga historii ziemi turawskiej” część pierwsza dzieje gminy, świadczące o tym, że straż pożarna w Osowcu istniała już 1854 r.
Zapis ten brzmi „22.09.1854 r o godz. 24.00 wybuchł pożar w Kotorzu Wielkim, u gospodarza Petera Twardawskiego, następnie ogień rozprzestrzenił się na wiele zabudowań. Przyjechały z sikawkami straże pożarne z Jedlic i Osowca. Dopiero wieczorem akcja pożarnicza została zakończona. Jedenaście lat później 7 maja 1865 r. o godz. 22.30 wybuchł pożar naprzeciw Kotorskiej plebanii, zginęła trójka dzieci Johanna Kurza. Przyjechała straż pożarna z Turawy, z fabryki z Osowca i ze Szczedrzyka. Prawie niczego nie uratowano. Spaliło się wiele domów koło probostwa. Naprzeciw szkoły posesję Dziuby uratowała straż pożarna z fabryki z Osowca. Uratowano jedną stodołę. W ciągu 1,5 godz. 66 osób zostało bez dachu nad głową”.
Z tych zapisków wynika że przy fabryce istniała straż pożarna wyposażona w sikawkę konną. Również w nowym wydaniu książki pana Farysa znajdzie się wiele nowych wątków, które opisują nasza historię, a mianowicie:
Na łamach Statistischer Verwaltungs Bericht für den Kreis Oppeln pro 1862-64, poinformowano w 1864 r., że Osowcu znajdował się Spritzenverband – związek sikawkowy (strażacki) .
W Oppelner Kreisblatt poinformowano w 1891 r., że w wyniku zarządzenia policyjnego nadprezydenta prowincji śląskiej z dn. 26.03.1887 r. nastąpiło w powiecie opolskim otwarcie Spritzenverbände – związków sikawkowych – straży pożarnych (dla paru wsi). Taki związek zapisany pod nr 28 istniał w Osowcu, należały do niego również Węgry i Kolanowice. Poinformowano, że związek w Osowcu posiadał już statut.
Statut Spritzenverband związku pożarniczego nr 28 dla Gemeinde – wsi Osowiec, Węgry, Kolanowice.
§ 1. Do związku pożarniczego należą wsie: Osowiec, Węgry, Kolanowice, ze względu na §
139 z dn. 1.08.1883 r. siedziba związku jest w Osowcu.
§ 2. W skład przedstawicieli tego związku pożarniczego wchodzą sołtysi wymienionych wsi według § 1.
§ 3. Przedstawiciele tego związku pożarniczego spośród siebie wybierają przewodniczącego i zastępcę.
§ 4. Przedstawiciele tego związku pożarniczego odbywają spotkania w miarę potrzeb w lokalu znajdującym się na terenie tych trzech wsi, a miejsce spotkania wybiera przewodniczący. Zwołanie zebrania będzie ogłoszone przez pisemnie imienne zaproszenia lub ogłoszenie publiczne przez przewodniczącego na prośbę Amtsvorstehera lub połowy rady.
§ 5. Każdy z przedstawicieli miał jeden głos.
§ 6. Przedstawiciele podejmują decyzję według większości głosów, bez względu na ilość obecnych. Przy głosach równych liczy się głos przewodniczącego podwójnie. Z każdego zebrania musi być sporządzony protokół. Musi być prowadzona księgowość, księga wydatków i przychodów.
§ 7. Przewodniczący reprezentuje związek na zewnątrz, prowadzi korespondencję, podpisuje dokumentację.
§ 8. Zadania zarządu związku pożarniczego:
1. Powołują mistrza sikawki i jego zastępcę.
2. Powołują drużyny: do obsługi sikawki i w miejscu postoju sikawki, do wozów z wodą w każdej wsi. Także powołują zastępców.
3. Organizują podział drużyn pożarniczych w poszczególnych miejscowościach na poszczególne roty wraz dowódcą i jego zastępcą.
4. Ustalają podział obowiązków na wypadek wystąpienia pożaru poza terem związku pożarniczego.
5. Regulują przygotowanie koni gotowych do zaprzęgu w razie pożaru.
6. Kontrolują drużyny pożarnicze.
7. Organizują akcje ćwiczebne drużyn pożarniczych.
§ 9. Związek pożarniczy musi zakupić, a następnie dbać o sikawkę strażacką i jej osprzęt. Do remizy strażackiej i kluczy do niej będą mieli dostęp wszyscy.
§ 10. Koszty utrzymania związku pożarniczego będą zdobywane od podatku od budynków, a w połowie od podatku gruntowego. Wszystkie koszty będą do zapłacenia u poborcy wiejskiego w Osowcu, który będzie prowadził osobną kasę związku.
§ 11. Statut związku został sporządzony na podstawie zarządzenia z 1.08.1883 r.
§ 12. Zmiany w statucie mogą być dokonywane w czasie zgromadzenia większością 2/3 głosów.
Następujący statut został na zebraniu zastępców związku sikawkowego nr 28 w dn. 17. bieżącego miesiąca omówiony i zatwierdzony.
Osowiec 19.10.1891 r.
Podpisali:
przedstawiciele Spritzenverbandes – związku pożarniczego
Schildbach, Klimek, Schwierz
Opole 4.12.1891 r.
Statut zatwierdzili przedstawiciele powiatu opolskiego:
Starosta Gerlach i Graf von Garnier – pisarz.
Na łamach Oppelner Kreisblatt poinformowano 11.09.1895 r., że w czasie pożaru w dn. 7.09.1895 r. w Węgrach, w akcji gaśniczej wyróżniła się straż pożarna z Osowca oraz mieszkańcy z Osowca: nauczyciel Raschke, syn właściciela karczmy Max Schönborn i pracownicy huty – Paul Labetzki i Simon Konietzko.
Kolejne ważne informacje dotyczące straży pożarnej w Osowcu opublikowano w prasie powiatowej w 1897 r. Poinformowano, że zgodnie z § 132 dotyczącym porządków w miejscowościach wiejskich z dn. 3.07.1891 r. opracowano dodatek do statutów dla nowych 13 związków okręgów pożarniczych.
Siedziba związku pożarniczego Osowiec
Należące miejscowości Osowiec, Węgry, Kolanowice, królewska Leśniczówka Osowiec
Data dodatku do statutu, zatwierdzenia, wejścia w życie 27.07.1897 r.

W 1936 roku została powołana w Osowcu druga jednostka straży – Wiejska Ochotnicza Straż Pożarna o której zapiski też znajdują się w tej kronice. Są to opisy pożaru w Fabryce 19.04.1943 r. o godz. 23.05 oraz pożaru lasu w okolicach Trzęsiny i Osowca w dniu 16.05.1943 r o godz. 14.03.
W czasie działań wojennych utraciliśmy cały sprzęt, który był na naszym wyposażeniu oprócz sikawki. W latach 1946/47 ogniomistrz Jerzy Osiecki będący komendantem Zakładowej Straży Pożarnej podjął się jej reorganizacji. W 1954 kierownictwo nad jednostką objął mł. ogniomistrz Jerzy Lypp. W roku 1955 otrzymaliśmy pierwszy samochód GAZ-51 oraz nową strażnicę. W 1959 r. Jednostka przyjęła statut Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Następnym samochodem od 1965 roku był GBM Star-25 zakupiony przez Fabrykę wraz z wyposażeniem. Jednostka jako jedna z nielicznych posiadająca już w latach 60 samochód z beczką uczestniczyła w wielu zdarzeniach w okolicznych miejscowościach oraz w wielkich pożarach dysponowana przez Straż z Opola. 26 czerwca 1971 r. wybuchł pożar rafinerii w Czechowicach-Dziedzicach i tam została zadysponowana jednostka z Osowca. Pod koniec 1976 r. zarząd postanowił zorganizować przy jednostce orkiestrę dęta. Pierwsza próba odbyła się 8 marca 1977 r. a latem brała już udział w XVI Wojewódzkim przeglądzie Orkiestr w Wołczynie. 15 grudnia 1983 r. Fabryka zakupiła nowy samochód Jelcz 005 na podwoziu Stara 244. Wtedy też zastępczy samochód Gaz-51 został oddany do kasacji. W tym też roku jednostka otrzymuje dwa aparaty powietrzne oraz nową motopompę PO-5 M800. W roku 1987 jednostka po raz pierwszy zorganizowała wodzenie niedźwiedzia. 14 kwietnia 1989 r. uczestniczy w gaszeniu pożaru w Starej Kuźni gdzie palił się las na powierzchni 500 ha. 1 maja 1992 roku odbywa się ostatni występ orkiestry dętej w ramach osowieckiej jednostki na obchodach 200 lecia istnienia Fabryki, a we wrześniu uczestniczy w największym pożarze lasu w Rudach Raciborskich. W 1994 roku rozpoczął się długi remont i modernizacja naszej remizy. Dobudowano dwa boksy oraz zagospodarowano poddasze na salę i kuchnię. Remont zakończył się dopiero w roku 2003 ze względu na trudności finansowe. 30 kwietnia 1997 r. jednostka zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W kwietniu 1998 jednostka samochodem Jelcz 005 uczestniczy w Warszawie w manifestacji w związku z obroną Opolszczyzny. W marcu 2001 roku jednostka zakupiła z Zakładu Napraw Taboru kolejowego samochód gaśniczy Jelcz 004. 9 kwietnia 2004 r do prywatnego muzeum Pożarnictwa w Wolburzu został przekazany 39 letni wóz bojowy Star 25 GBM. W czerwcu 2007 roku jednostka zakupiła z własnych środków 17 letni samochód Volkswagen Transporter T3 i przeznaczyła go na samochód kwatermistrzowski a w październiku pozyskała z jednostki PSP w Niemodlinie samochód Tarpan Honker, który służył jako samochód ratownictwa drogowego. W grudniu 2015 r. na wyposażenie naszej jednostki zakupiona została łódź ratunkowa sfinansowana z środków budżetu gminy i dotacji KSRG. Od wielu lat jako jednostka biorącą udział w największej ilości zdarzeń z całej gminy starliśmy się o zakup nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Dopiero w roku 2017 udało się odebrać od producenta nowy wóz bojowy marki MAN, który został zakupiony w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014 – 2020 Oś priorytetowa IV Zapobieganie zagrożeniom Działanie 4.2 system wczesnego reagowania i ratownictwa RPO WO 2014 – 2020 przy dofinansowaniu Gminy Turawa. Pozyskaliśmy również z Policji samochód Renault Trafic, który został przerobiony przez naszych strażaków z wypracowanych środków na zbiórce złomu, na lekki samochód ratownictwa drogowego. Natomiast ze środków, które pozostały po przetargu oraz dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska zakupiono ciężki zestaw hydrauliczny WEBER wraz z akcesoriami. W dniu 21 grudnia 2017 roku po 34 latach eksploatacji został sprzedany wysłużony samochód Jelcz 005, który uczestniczył w ponad 1500 zdarzeniach. Samochód został zakupiony przez kolekcjonera, który chce go odrestaurować. Jednostka należy również do VI Opolskiej Kompanii Gaśniczej.

Jednostka zrzesza 61 członków, z tego 28 biorących udział w działaniach ratowniczych, a pozostałe to dwie drużyny harcerskie i członkowie honorowi, wspierający oraz oczekujący na szkolenia.
Jednostka brała udział w takich dużych akcjach jak: Czechowice-Dziedzice, Stara Kuźnia, Koniecpol w dzisiejszym powiecie Częstochowskim, Kuźnia Raciborska, Głuchołazy w czasie wielkiej Powodzi oraz w powódź w Opolu w roku 1997. W czasie powodzi w roku 2010 na terenie gminy Turawa oraz w Popielowie, w Sieroniowicach po wielkiej trąbie powietrznej. Nie sposób tu dziś wymienić w ilu zdarzeniach i jakich ale było ich w całej działalności bardzo wiele i we wszystkich dziedzinach.
Nasza jednostka to nie tylko działalność ratownicza ale również ośrodek kulturalny i oświatowy. To tu skupia się centrum działalności społecznej.
Jednostka uczestniczy w zawodach sportowo pożarniczych, organizuje wodzenie niedźwiedzia, przez sześć lat była współorganizatorem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, od 10 lat jest organizatorem wymiany strażackiej młodzieży z partnerską gminą Sallfelder Hoehe, uczestniczyła w zawodach sikawek, konnych w Szemrowicach, w zawodach Wasserbal, zawodach smoczych łodzi na Odrze, jest organizatorem Turniejów Wiedzy Pożarniczej, uczestniczy w pielgrzymkach strażaków, czuwa przy Bożym Grobie, bardzo ściśle współpracuje z Ośrodkiem Strażackim w Turawie na terenie którego chce założyć swój oddział oraz w wielu innych inicjatywach.
Jednostką przez lata kierowali.
Po I wojnie światowej organizatorem zakładowej jednostki osowieckiej byli: inż. Ismer – dyrektor zakładu, Otto Heppner, Franz Lypp.
Od 1946 – 1954 ogniomistrz Jerzy Osiecki
Od 1954 do 1959 - mł. ogniomistrz Jerzy Lypp.
W 1959 r. jednostka strażacka z Osowca przyjęła Statut Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Pierwszy zarząd OSP Osowiec:
Kazimierz Frużyński – prezes
Jerzy Lypp – naczelnik
Wilhelm Jakusz – zastępca naczelnika
Alfons Jakusz – skarbnik
Piotr Orkisz – sekretarz.
1967 - 1971 Prezesem był Kazimierz Kucharski
1971 – 1976 Artur Przybysz
1976 – Stanisław Zalewski
1990 – 1996 Hubert Jakusz
1996 – 2001 Helmut Kałuża
2001 – 2011 Jerzy Buchta
2011 – 2016 Andrzej Szczęsny
2016 do nadal Dawid Gallus


Tak w kilku słowach przedstawiają się ważniejsze daty z życia naszej Straży Pożarnej. Szczegóły oraz wiele innych wiadomości znajduje się w książce pana Jerzego Farysa pt. „Księga historii ziemi turawskiej” część pierwsza dzieje gminy, oraz w nowej książce, która ukarze się drukiem niebawem.

zdjęcia M. Matuszewski A.Gallus

8 kwiecień Koncert Wielkanocny
W niedzielę 8 kwietnia o godz. 15.00 w kościele parafialnym odbył się Koncert Wielkanocny. Wspólnie wystąpiła Parafialna Młodzieżowa Orkiestra Dęta, schola Marianek oraz chór DFK pod dyrekcją panów Andrzeja Powrosnika i Dawida Galusa. 
zdjęcia A.Gallus
Konwent 4 kwietnia 2018
W środę 4 kwietnia w naszej parafii tak jak przed rokiem przy licznie zebranych wiernych odbył się Dekanalny „Emaus” Kapłański. Mszy św. w intencji żyjących i zmarłych kapłanów naszego dekanatu przewodniczył ks dziekan Jan Konik. Zebranych kapłanów i wiernych powitał ks. proboszcz Tadeusz Muc, a słowo Boże wygłosił proboszcz parafii Murów ks. dr Sławomir Tokarek.
Remont domu katechetycznego
Rada Parafialna wraz z księdzem proboszczem podjęła decyzję o remoncie domu katechetycznego już w miesiącu październiku. Od tego czasu były prowadzone prace projektowe. W miesiącu styczniu otrzymaliśmy gotowy projekt budowlany wraz ze wszystkimi pozwoleniami. Remont będzie polegał na wybudowaniu nowych garaży w miejsce bardzo mocno uszkodzonych starych oraz remontu i adaptacji pomieszczeń na salę, zaplecze kuchenne oraz toalety na miarę naszych czasów. Pierwsze prace ziemne i zdjęcie podłogi w salce zostały rozpoczęte już 5 lutego przez firmę BENBUD  W sobotę 24 lutego o godz. 8 zebrali się męźczyźni, którzy wynieśli wszystko co znajdowało się w obiekcie oraz usunięto starą posadzkę betonową. Teraz czekamy na lepsze warunki pogodowe i rozpoczną się prace budowlane.
zdjęcia A.Gallus
10 luty Wodzenie Niedźwiedzia
10 lutego jak co roku od wielu lat ulicami Osowca i Trzęsiny porusza się barwny krowód przebierańców. To jednostka OSP w Osowcu organizuje wodzenie Niedźwiedzia. 
zdjęcia A.Gallus i J. Palt
Prace na Lipowej i Fabrycznej
W pierwszym tygodniu lutego br. sołtys przstąpił do pielęgnacyjnej przecinki drzew na części ul. Lipowej i ul. Fabrycznej. Korzystając ze sprzętu i pracowników swojej firmy wyciął odrosty gałęzi a zarazem suche i niebezpieczne. Całośc gałęzi została zfrezowana a powstałe frezowiny zostaną wykorzystane na terenach zielonych naszej miejscowości.
zdjęcia B. Loch
Kolędowanie 2018
W dniu 7 stycznia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu kolędowali w Trzęsinie. Barwny korowód kolędników przeszedł ulicami Trzęsiny i zawitał do każdego domu. Śpiewano i grano kolędy, składano życzenia noworoczne oraz zbierano datki na misje. Tym razem zebrane pieniążki trafią do parafii ks. Andrzeja Grondowskiego w Irkucku na dalekiej Syberii. Kolędnicy serdecznie dziękują mieszkańcom za serdeczne przyjęcie i złożone ofiary.
zdjęcia A. Budnik
Wróć do spisu treści