2011 - Osowiec Śląski

GALLUSUBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

2011

Archiwum
28 grudnia - 75 urodziny ks. Franciszka Lercha

W dniu 28 grudnia prafianie z Osowca w grupie 24 osób uczestniczyli w jubileuszu 75 urodzin ks. Franciszka Lercha. O godz. 11.00 w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w Biedrzychowicach odbyła się uroczysta Msza Św. koncelebrowana w intencji ks. Franciszka. We Mszy Św. uczestniczyło wielu mieszkańców Biedrzychowic i Starych Kotkowic oraz kapłani dekanatu Głogóweckiego z dziekanem ks. Józefem Niedzielą na czele oraz ks. Marcin Wilczek. Słowo powitania wygłosił ks. dr Krzysztof Matysek proboszcz tejże parafii. W trakcie uroczystości przygrywała orkiestra z naszej parafii i nasza organistka. Po Mszy Św. i uroczystości duchowej na zaproszenie ks. Franciszka udaliśmy się do pobliskiej sali gdzie odbyła się część dla ciała. Parafianie złożyli księdzu życzenia. W tej części uroczystości uczestniczył również ks. biskup Jan Wieczorek ordynariusz diecezji Gliwickiej.
Życzymy księdzu Franciszkowi wiele zdrowia, błogosławieństwa Bożego, oraz spokojnych i pełnych radości dni na emeryturze.

więcej zdjęć.

21 grudnia spotkanie dekanalne nauczycieli

W dniu 21 grudnia w naszej parafii odbyło się dekanalne spotkanie nauczycieli, wychowawców, katechetów i pedagogów. O godz. 18.00 została odprawiona Msza Św. koncelebrowana w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i pedagogów, którą sprawował ks. prof. Piotr Morciniec wraz z ks. Marcinem Wilczkiem oraz proboszczem ks. Tadeuszem Mucem. Słowo Boże wygłosił w kościele ks. Piotr Morciniec. Po Mszy Św. nauczyciele i wychowawcy udali się do sali OSP w Osowcu, gdzie przygotowane było spotkanie opłatkowe, na którym ksiądz profesor wygłosił wykład. Po wykładzie nastąpiła seria pytań a potem przybyły ks. dziekan  Jerzy Tomeczek pobłogosławił opłatki i złożono sobie życzenia.

Spotkanie Seniora 26.11.2011

W sobotę 26 listopada jak co roku w sali OSP w Osowcu odbyło się Spotkanie Seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia. Gościem honorowym był nasz poprzedni proboszcz ks. Franciszek Lerch. Nie mógł jednak w naszym spotkaniu uczestniczyć nasz teraźniejszy ks. proboszcz jednak był z nami jego przedstawiciel ks. Marcin Wilczek. Jak każdego roku tak i w tym dla seniorów została przygotowana część artystyczna, w której wzięły udział dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Osowcu, zespół Pieśni i Tańca "Osowiec", oraz mażoretki. Seniorów poczęstowano kawą, herbatą, kołaczem, owocami i innymi słodkościami a na koniec podano ciepłą kolację. Całe spotkanie odbyło się w bardzo ciepłej i miłej atmosferze. Na koniec spotkania jak co roku przemówienie wygłosił ks Franciszek Lerch. Za co seniorzy podziękowali gromkimi brawami. Spotkanie zorganizowane zostało przez Sołtysa i Radę Solecką. Sponsorami tego spotkania byli: "Dydona" Antoni Oruba, Kominiarstwo Artur Buchta, Kominiarstwo Robert Buchta, Blacharstwo Joachim Miler, Stolarstwo Henryk Kotula, Piekarnia Damian Kokot, Piekarnia Marcin Błaszczyszyn, "Ben-Bud" Bernard Loch, Transport Joachim Blacha, "Koma" Dariusz Kowalski, Zdun Hubert Kindar, Elektromechanika Pojazdowa Bernard Knopp, Mechanika Pojazdowa Sebastian Czech, Sklep u Mariana Marian Oleksowicz, Sklep Spożywczy Ewa Morcinek, Spółdzielnia Samopomoc Chłopska Turawa, "Bar pod Wagą" Ireneusz Rachwalik, FWM Kuźnia Osowiec, Kiosk Wielobranżowy Maria Bielak, Spółdzielnia Mieszkaniowa Strzelce Opolskie, Usługi Ślusarskie Wiesław Budnik, Kiosk Wielobranżowy Marek Marciszuk, "Ekokompleks" Krzysztof Oleksowicz, "Grill bar" Molenda, Kręgielnia "Batida", "Dom z Bali" Matuszkiewicz, Geodezja Alfred Kwaczała, Kancelaria Adwokacka  Struzik. Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za wsparcie.

więcej zdjęć.

Awaria wodociągu 24 listopad

W dniu 24 listopada znowu wystąpiła awaria sieci wodociągowej w Osowcu. Z tego też powodu w godz. od 9.00 do 17.00 nastąpiła przerwa w dostawie wody w Osowcu, Trzęsinie oraz Węgrach (strona Osowca do rzeki Małapanew). To juz kolejna awaria  w tym samym miejscu, poprzednia była w dniu 20 czerwca. Dobrze jednak, że WiK Turawa założył system monitorowania poboru wody w poszczególnych miejscowościach, ponieważ to za jego przyczyną można szybko wykryć zwiększone pobory wody na sieci. Oby była to już ostatnia awaria w tym miejscu.

              zdjęcia www.wik.turawa.pl   .

Zawody piłkarskie dla ministrantów


15 października na boisku "Orlik" w Pokoju odbyły się dekanalne zawody piłkarskie dla ministrantów. Turniej rozgrywany był na dwóch boiskach w dwóch kategoriach wiekowych: gimnazjum i szkoła podstawowa.
W rozgrywkach dla podstawówki brały udział parafie: Pokój, Zagwiździe, Stare Budkowice, Ligota Turawska i Osowiec-Węgry. Drużyny te podzielono na dwie grupy. Fazę grupową bez większych problemów przeszli nasi parafialni przedstawiciele. W meczu o I miejsce pokonali drużynę ze Starych Budkowic 3-1. W nagrodę otrzymali puchar, dyplom i gratulacje od ks. dziekana.
Podobnie działo sie w rozgrywkach dla gimnazjum. Na tym szczeblu wzieło udział również 5 parafii: Murów, Osowiec-Wegry, Zawiść, Zagwiździe i Stare Budkowice. Drużyny równiez podzielono na 2 grupy. Nasi przedsatwiciele w grupie wygrali z Zawiścią 2-0 i przeszli do finału mając gwarantowany puchar. W meczu o I miejsce ulegli jednak po niesprawiedliwym meczu prafii Zagwiździe 1-2 i musieli pocieszyć się drugim, również bardzo dobrym miejscem. Za dobre wyniki i wysiłek otrzymali puchar, dyplom i gratulacje od księży.
Wygrani przeszli do diecezjalnego etapu.
Po raz pierwszy ministranci z Osowca-Węgier brali udział w takich rozgrywkach i od razu zajęli I i II miejsce.
Składy drużyn:
Drużyna podstawowa: D. Pech, Ł. Fuhl, M. Moch, D. Richter, K. Szymon, D. Komor, T. Morawiec, D. Stotko, M. Komor, D. Sochor.
Drużyna z gimnazjum: B. Konieczko, D. Galus, D. Jończyk, D. Fronia, S. Szubert, R. Góra, K. Konieczko, P. Fronia, F. Schwientek
Na koniec nie zabrakło dla ministrantów poczęstunku i zadowolenia ks. proboszcza.
Kolejne zawody już za rok.

opracował Domink Galus
zdjęcia z turnieju na stronie parafii Pok\'f3j

2 pażdziernika - dożynki parafialne

W dniu 2 października jak co roku odbyły się w naszym kościele dożynki parafialne. O godz 8.20 barwna procesja, w której uczestniczyły dzieci w przebraniu, starostowie dożynek, korona żniwna oraz delegacje z poszczególnych miejscowości z darami wyruszyła do kościoła. Z ofiary zebranej od mieszkańców Osowca i Trzęsiny została zakupiona zamrażarka, dary które złożyły dzieci i zespół "Osowiec", a pozostałą część przekazano księdzu na potrzeby kościoła. Po południu nasza korona i dzieci szkolne jako "Ekoludki" uczestniczyły w korowodzie dożynkowym w Węgrach.

więcej zdjęć    

1 pażdziernika OSP Osowiec na Zawodach Powiatowych

W dniu 1 pażdziernika jednostka OSP Osowiec reprezentowała naszą Gminę w Powiatowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych OSP Powiatu Opolskiego. Drużyna kobiet zajęła 5 miejsce na 9 uczestniczących drużyn, a drużyna seniorów 9 miejsce na 12 starujących. Zdjęcia wkrótce.

24 września - wycieczka rowerowa dookoła Jeziora

W dniu 24 września Stowarzyszenie "Nasz Osowiec" zorganizowalo I rajd rowerowy dookoła Jeziora Turawskiego. Grupa ponad 20 osób wyruszyła ok. godz. 13.30 z Osowca i przejechała z małymi pauzami przez: Marszałki, Dylaki, Jedlice, Szczedrzyk, Kotórz Wielki, Turawę, Kotórz Mały, Węgry i powrócili do Osowca. Postoje były na promenadzie nad Jeziorem Dużym, w Jedlicach i nad Jeziorem Średnim, gdzie co niektórzy zażywali kąpieli w wodzie a inni słonecznej. Po powrocie, na terenie OSP Osowiec zoragnizowane było ognisko i pieczone kiełbaski. Cała impreza zakończyła się ok. godz. 21.00. zdjęcia A. Winiarska

17 września - Gminne Zawody Sportowo Pożarnicze

W dniu 17 września o godz. 9.00 na stadionie w Kotorzu Małym odbyły się Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, w których uczestniczyła jednostka OSP Osowiec. Nasi strażacy startowali w dwóch grupach - męskiej i żeńskiej. Po emocjonujących startach nasze panie zajęły I miejsce z czasem 71 sek. sztafeta oraz 51 sek. ćwiczenie bojowe. Natomiast seniorzy wystawili dwie sekcje młodszą i starszą. Starsza zajęła I miejsce z czasem 64 sek. sztafeta i 40 sek. ćwiczenie bojowe a młodsi 62 sek. sztafeta i 43 sek. bojówka i zajeli drugie miejsce. Po dwóch latach wrócił więc do Osowca Puchar przechodni. Na zawodach obecny był też Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu Strazaków pan Ryszard Galla, który wręczył trzem jednostkom OSP Bierdzany, OSP Osowiec, OSP Węgry  podziękowania oraz wszystkim zwycięzcom puchary.                      

 zdjęcia - Marcin Robak.

11 września - Objęcie urzędu Proboszcza przez ks. Tadeusza Muca

W dniu 11 września o godz. 17.00 odbyła się uroczystość wprowadzenia na urząd proboszcza prafii Osowiec-Węgry ks. Tadeusza Muca. Uroczystość miała miejsce w czasie uroczystych nieszporów.  Ks. Dziekan i ks. nominat w procesji prowadzonej przez orkiestrę i młodzież przeszli z plebanii do kościoła. Po odśpiewaniu psalmów odbyła się formuła wprowadzenia. Najpierw ks. Dziekan odczytał dekret biskupa opolskiego Andrzeja Czaji. Następnie wygłosił homilię,  a po niej ks. nominat złożył wyznanie wiary oraz przyżecznie na księgę Ewangelii. Po przyrzeczeniu i wyznaniu wiary podpisał na ołtarzu dokumenty i otrzymał z rąk Dziekana klucze do kościoła. Wtedy to po raz pierwszy jako urzędujący proboszcz odmówił modlitwę do patrona naszej parafii Św. Józefa Robotnika, po czym odśpiewano uroczyste Tedeum Laudamus i proboszcz udzielił błogosławieństwa sakramentalnego. Po błogosławieństwie dzieci i przedstawiciele poszczególnych miejscowości złożyli księdzu życzenia. Po nieszporach kapłani zgromadzeni na uroczystosci wraz z proboszczem procesyjnie udali się na probostwo.

więcej zdjęć

Powitanie ks. Tadeusza Muca w naszej parafii

W dniu 24 sierpnia odbyła się Msza Św. którą po raz pierwszy w naszym kościele sprawował ks. Tadeusz Muc. Po rozpoczęciu Mszy Św. przy bardzo licznie zebranych wiernych przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu wszystkich parafian przywitali księdza tymi słowami "Pan Bóg jest Panem czasu i losu człowieka. Z wielką radością witamy Cię jako Księdza Proboszcza w parafii pw. św. Józefa Robotnika w Osowcu-Węgrach i życzymy Ci błogosławieństwa Bożego, mocy Ducha Świętego, opieki Matki Najświętszej i św. Józefa, na każdy dzień posługi duszpasterskiej, a ze swej strony ofiarujemy pomoc i modlitwę". Na koniec Mszy Św. ksiądz przywitał wszystkich parafian oraz poinformował, że zaprzysiężenie na proboszcza odbędzie się 11 września o godz. 17.00  

Ostatnia Msza Św. niedzielna ks. proboszcza

W dniu 21 sierpnia o godz. 10.30 odbyła się ostania Msza Św. niedzielna sprawowana w naszej świątyni przez księdza proboszcza Franciszka Lercha wraz z diakonem Artemiuszem Fronia oraz ks. Józefem Pikosem. W świątyni zgromadziło się bardzo wielu parafian, którzy swoją obecnością chcieli podziękować ks. proboszczowi za czas jaki spędził w tutejszej parafii oraz za wszystkie posługi tu sprawowane. Po zakończeniu Mszy Św. przedstawiciele poszczególnych miejscowości jak i oragnizacji działających na terenie parafii, Wójt gminy Turawa oraz z-ca Wójta gminy Łubniany złożyli księdzu życzenia oraz wręczyli upominki. Po życzeniach w kościele odbyła się owacja na stojąco przy oklaskach wszystkich wiernych i odśpiewano "Sto lat". Życzymy ks. Franciszkowi zasłużonego odpoczynku na emeryturze, zdrowia, szczęścia, błogosławieństwa Bożego i z naszej strony ofiarujemy modlitwę i pamięć w naszych sercach. DZIĘKUJEMY.

                                                                                                                                                                             więcej zdjęć

25 lat proboszcza w parafii Oswiec-Węgry

W dniu 13 sierpnia o godz. 16.00 w kościele parafialnym odbyła się Msza Św dziękczynna z okazji 25-lecia posługi w naszej parafii ks. proboszcza Franciszka Lercha. W kościele zgromadziło się bardzo dużo parafian aby podziękować księdzu. W niewielu parafiach jest okazja świętowania 25-lecia posługi kapłańskiej proboszcza. W zeszłym roku w czasie uroczystości 50-lecia kapłaństwa ks. Franciszka Lercha zrodziła się myśl, że parafianie przygotują taką uroczystość. Spotkanie to sfinansowane zostało ze środków parafian z Kolanowic, Osowca, Trzęsiny i Węgier, które pozostały z organizacji 50 lecia kapłaństwa i do dnia dzisiejszego zdeponowane były na koncie bankowym. Od rana trwały gorączkowe przygotowania do oprawy zewnętrznej tej uroczystości. Mieszkańcy Osowca ustawiali namioty, przywozili z pobliskich miejscowości ławki aby ugościć jak najwięcej osób. Wewnątrz w namiotach i w świątyni panie z Osowca wykonały dekoracje oraz przystroiły stoły. Przystrojeniem tortu oraz przygotowaniem ciasta, które upiekły gospodynie ze wszystkich miejscowości naszej parafii zajęły sie panie z Węgier. Mieszkańcy Osowca zajęli się dostarczeniem oraz przygotowaniem i podaniem kolacji. Pogoda jednak nas nie oszczędzała i mimo, iż trzy razy przeszła ulewa to nie przeszkodziło nam w przygotowaniach. Po Mszy Św. wszyscy przeszli do namiotów gdzie odśpiewano księdzu sto lat. Miejscowa orkiestra, która uświetniała uroczystość w kościele przygrywała również na placu wszystkim uczestnikom. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze i trwało do godz. 20.00. więcej zdjęć

Obóz strażacki 31.07 - 06.08.

W dniach od 31 lipca do 6 sierpnia br. odbył się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Straży Pożarnej w Turawie międzynarodowy obóz strażacki. Obóz zorganizowany został przez jednostkę OSP w Osowcu przy współpracy jednostek z Kotorza Wielkiego, Kadłuba Turawskiego, Ligoty Turawskiej, Bierdzan, Rzędowa i Zawady. Przygotowania do obozu trwały już od października. W tym czasie został złożony wniosek do jednostki centralnej PNWM (Polsko Niemiecka Wspólpraca Młodzieży). Cały projekt został sfinansowany z trzech żródeł, takich jak środki PNWM w kwocie ok 17500 zł, bez których nie można byłoby przeprowadzić tak wspaniałego obozu, środki Gminy Turawa w kwocie ok 2000 zł, wpłaty własnej uczestników 2050 zł oraz sponsorów. W obozie uczestniczyło 63 dzieci z czego 22 z Niemiec i 41 z naszej gminy. W tych dniach dzieci brały udział w szkoleniu  z pierwszej pomocy, przeprowadzona była w basenie nauka pływania oraz wymieniano się doświadczeniami w zakresie zawodów strażackich. Dzieci uczestniczyły też w dwóch wycieczkach do Jura Parku w Krasiejowie oraz do Grodu Rycerskiego w Byczynie. Cały obóz minął we wspaniałej atmosferze i nawet padający na początku i końcu obozu deszcz nie miał wpływu na jego uczestników.

2 lipca wycieczka do Czech

W dniu 2 lipca mieszkańcy Osowca uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez stowarzyszenie "Nasz Osowiec" do Skalnego Miasta i ZOO Safarii w Czechach. Rano o godz. 5.00 wyruszyliśmy z Osowca. Mimo obaw o pogodę nie było źle. Przez cały dzień nie padał deszcz, była tylko niska temperatura i wiatr. Cała wyprawa była bardzo udana. Najpierw odwiedziliśmy ZOO w Dvur Kralove z Safarii a potem pojechaliśmy do Skalnego Miasta w Adrspachu. Powrót nastapil o 23.30 W trakcie tej wycieczki snuto już plany na nastepną za rok.- zdjęcia

27 czerwca pożar na złomowisku

W dniu 27 czerwca o godz. 7.30 w Osowcu na składzie firmy KOMA zauważono pożar. Groźnie na pierwszy rzut oka wyglądający pożar strawił 10 samochodów a raczej ich wraków przygotowanych do odwiezienia na złom. Przyczyną pożaru najprawdopodobniej było niezachowanie ostrożności w czasie prowadzenia prac spawalniczych.

zdjęcia OSP Osowiec

23 czerwca procesja Bożego Ciała

W dniu 23 czerwca ulicami Osowca przeszła procesja Bożego Ciała. Mieszkańcy Osowca pięknie przyozdobili całą trasę oraz ustawili cztery ołtarze. Na zdjęciach można podziwiać kunszt z jakim zostały wykonane. Podziękowania za liczny udział w obchodach oraz wszystkim przygotowującym uroczystość Bożego Ciała wyraził w swoim słowie końcowym w kościele ksiądz proboszcz - więcej zdjęć

20 czerwca przygotowania do Bożego Ciała

W dniu 20 czerwca rozpoczęły się zakrojone na szerszą skalę przygotowania do obchodów Bożego Ciała w Osowcu. W naszej parafii procesja co dwa lata przychodzi do Osowca. Mieszkańcy sprzątali wzdłuz swoich posesji, a straz pożarna czyściła ulicę Lipową, Leśną i Fabryczną. Panie natomiast przygotowywały wieńce do przystrojenia figur procesyjnych - więcej zdjęć

<<starsze informacje>>

Wróć do spisu treści