2014 - Osowiec Śląski

UBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

2014

Archiwum
19 grudnia -Wigilia w Szkole

W dniu 19 grudnia w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu, uczniowie uczestniczyli w szkolnej wigilii. Dzieci z kl. Ia i kl. Ib pod kierunkiem pani E. Weber, A. Budnik i T. Gallus przygotowały jasełka bożonarodzeniowe pt. "Betlejemska dobranocka". Najmłodsi aktorzy wcielili się w role pasterzy, aniołków, postaci z bajek, składając dary i pokłon małemu Dzieciątku. Uczennice klas; IV, Va i Vb pod kierunkiem pani G. Łukasiewicz wykonały kolędy w wersji instrumentalnej i wokalnej. Tradycyjnie jak co roku dzielono się opłatkiem i składano życzenia świąteczne. Pani Dyrektor wręczyła wszystkim przygotowane prezenty.

T.Gallus
zdjęcia A.Budnik

14 grudnia wigilia w mniejszości

14 grudnia w sali OSP odbyła się wigilia dla członków Mniejszości Niemieckiej z koła Osowiec. Spotkanie wigilijne przebiegało w miłej atmosferze. Wspólnie śpiewano kolędy a w trakcie wszyscy śpiewali kolędy przy akompaniamencie Dawida Gallusa. Dzieci ze szkoły w Osowcu wyrabiały ciasto i piekły pierniki, oraz uświetnialy spotkanie występami artystycznymi. Ks. proboszcz poświęcił opłatki i wspólnie złożono sobie życzenia a następnie podano kolację wigilijną.

zdjęcia A.Gallus

11 grudnia spotkanie nauczycieli z Biskupem

W dniu 11 grudnia w naszej parafii odbyło się II już dekanalne spotkanie nauczycieli, wychowawców, katechetów i pedagogów. O godz. 18.00 została odprawiona Msza Św. Roratnia koncelebrowana w intencji nauczycieli, wychowawców, katechetów i pedagogów, którą sprawował ks. bp. Rudolf Pierskała wraz z ks. Marcinem Wilczkiem oraz proboszczem ks. Tadeuszem Mucem. Słowo Boże wygłosił w kościele ks. bp Rudolf Pierskała. Po Mszy Św. nauczyciele i wychowawcy wraz z biskupem i księżmi udali się do sali OSP w Osowcu, gdzie przygotowane było spotkanie opłatkowe.

zdjęcia A.Gallus

9 grudnia Mikołaj w mniejszości
29 listopad Dzień Seniora

W dniu 9 grudnia w sali OSP w Osowcu jak co roku odbyło się spotkanie z Mikołajem dla dzieci członków DFK w Osowcu. W spotkaniu uczestniczyło 28 dzieci wraz z rodzicami. Jak zawsze zorganizowane były zabawy z dziećmi i Mikołajem oraz drobny poczęstunek dla rodziców i dzieci.

zdjęcia A.Gallus

W dniu 29 listopada już po raz dziesiąty w sali OSP w Osowcu odbyło się uroczyste "Spotkanie Seniorów", które zorganizował Sołtys wraz z Radą Sołecką oraz Stowarzyszeniem 'Nasz Osowiec". Na początku spotkania Sołtys powitał wszystkich zebranych na sali i przedstawił krótki program spotkania. Następnie rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpiły dziewczynki ze Stowarzyszenia Promocji Tańca "ProDance" - w tańcach baletowych i uczennice naszej szkoły wystąpiły solo - tańczyła Oliwia Curlok w tańcach baletowych i Ewelina Kokot zagrała utwory na flecie. Wiersz Wisławy Szymborskiej odczytał pan Teofil Panek. Całą uroczystość prowadził pan Józef Palt przygrywając na akordeonie, a wszyscy razem śpiewali znane piosenki. W przerwach i po występach seniorzy mogli powspominać i porozmawiać ze sobą. Jak co roku słowo wygłosił nasz proboszcz ks. Tadeusz Muc. Spotkanie jak zawsze przebiegało w miłej atmosferze. Podziękowania należą się wszystkim, którzy pomogli przygotować i zorganizować to spotkanie oraz tym, którzy je sponsorowali.

zdjęcia A.Gallus


26 października 75 lecie kościoła

W dniu 26 października obchodziliśmy w naszym kościele uroczystość 75 rocznicy jego powstania. Na uroczystość zaproszone zostały osoby, które związane są z tą świątynią i wykonuję w niej jak i przy niej wiele prac i dbają o jej wygląd tak wewnątrz jak i z zewnątrz oraz o jej stan techniczny. Zaproszone też zostały siostry zakonne, które pochodzą z tej parafii jak również księża, którzy tu pracowali i którzy wyszli z tej parafii. Mszę świętą koncelebrowaną odprawił ks. Franciszek Lerch poprzedni proboszcz obecnie emeryt (27.08.1986-24.08.2011) oraz ks. Edward Cichoń były wikary (10.09.1977-30.01.1978) obecnie proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Głuchołazach, ks. Tadeusz Muc (25.08.2011 proboszcz naszej parafii, ks. Marcin Wilczek dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Opolskiej, ks. Arkadiusz Kinel proboszcz parafii św. Andrzeja w Zabrzu. Po Mszy św. Zaproszone osoby udały się na obiad do Sali OSP w Osowcu. Tu po obiedzie był czas na przedstawienie paru słów przez osoby duchowne. Następnie o godz. 15.00 odbyły się nieszpory a bezpośrednio po nich koncert Artur Thomasa na fletni pana.  Po koncercie w sali OSP Węgry odbył się spektakl muzyczny „Santo Subito” wykonany przez aktorów teatru Prowincja. Po spektaklu poczęstunek, kawa ciasto i kanapki. Tak zakończyliśmy świętowanie 75 lecia naszej świątyni.

                                                                                      zdjęcia A.Gallus

19 - 26 września Zielona Szkoła we Włoszech

W dniu 19 września o godz. 18.15 uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu wyjachali na "Zieloną Szkołę" do Włoch. Błogosławieństwo na drogę udzielił im ks. Proboszcz. Uczniowie będą mogli pomodlić się i oddać cześć swemu patronowi w Bazylice Św. Piotra w Rzymie, oraz poznają wiele ciekawych miejsc. Powrót planowany jest 26 września.

zdjęcia A.Gallus

& września - Dożynki Parafialne

W dniu 7 września o godz.8.30 sprawowana była Msza św. w intencji rolników i wszystkich zbierających plony oraz parafian. W tym roku, jako że odbywały się również dożynki gminne w Węgrach w kościele były dwie korony dożynkowe. Były też jak zawsze przebrane dzieci ze szkoły w Osowcu z darami oraz mieszkancy Osowca, Trzęsiny i Węgier.

zdjęcia A.Gallus

3 września zakończenie prac przy koronie

W dniu 3 września odbyło sie uroczyste zakończenie prac przy koronie dożynkowej. Osoby które włożyły najwięcej pracy w wykonanie tak wspaniałej korony spotkały się razem przy suto zastawionym stole i wspominały jak to przebiegały ich prace. Swoją obecnością zaszczycił nas też ks. proboszcz. Efekt końcowy możecie państwo podziwiać na zdjęciach z dożynek parafialnych.

zdjęcia A.Gallus

9 -17 sierpień Obóz Strażaków

W dniach od 9 do 17 sierpnia 39 członków harcerskich i młodzieżowych drużyn pożarniczych z gminy Turawa uczestniczyło w obozie na terenie partnerskiej gminy Saalfelder Höhe w Niemczech. Organizatorem wyjazdu była Ochotnicza Straż Pożarna z Osowca. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z wpłat uczestników, środków budżetowych gminy Turawa oraz dofinansowania z PNWM (Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży). W czasie trwania obozu był czas na zwiedzanie, zabawę ale również na doskonalenie umiejętności strażackich.  Młodzież zwiedzała okolice na wycieczkach pieszych po górach, zwiedziła park miniatur obiektów zabytkowych Turyngii, oceanarium, „Grotę Elfów”, dawną kopalnię łupka, oraz pałac w Rudolstadt. Zajęcia sportowe i nauka pływania odbywały się na basenie kąpielowym w Saalfeldzie oraz na placu sportowym przy obozie. Tam też organizowane były gry i zabawy. W ostatnim dniu odbyły się zawody strażackie, w których uczestniczyły dwie nasze drużyny – mieszana i chłopców, oraz jeden z naszych najmłodszych uczestników wspomagał drużynę niemiecką. W piątkowy wieczór nastąpiło wręczenie dyplomów i nagród dla uczestników zawodów. W czasie tej uroczystości niemieckie odznaczenie strażackie „Ehrennadel der Thüringer Jugendfeuerwehr”, /odznaka honorowa młodzieżowych drużyn pożarniczych Turyngii/  otrzymał pan Waldemar Mocigemba,  oraz brązowy Medaille für internationale Zusammenarbeit /Medal Współpracy Międzynarodowej/ nadany przez prezydenta Deutsche Feuerwehrverband otrzymał  Artur Gallus.  Pogoda nas nie rozpieszczała ponieważ noce były chłodne i mokre, ale w czasie dnia wychodzące słoneczko wynagradzało trudy nocy. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w obozie a przede wszystkim opiekunom pani Agnieszce Mocigemba, Barbarze Moch, Teresie Gallus za charytatywną i bezinteresowną opiekę.

zdjęcia A.Gallus J.Bergner

Prace przy nowej Koronie Dożynkowej

Już od pierwszych tygodni lipca trwają prace przy nowej Koronie Dożynkowej. Wiele osób zangażowanych jest w jej wykonanie, efekt końcowy pokażemy później.

12-13 lipca "Lato w Osowcu"

W dniach 12 - 13 lipca na boisku klubu "Stal Osowiec" odbył się festyn "Lato w Osowcu" organizowany przez klub. Program przedstawiał się następująco:
Sobota 12.07.2014:
12:00- Turniej piłki nożnej drużyn niezrzeszonych
14:00- Pokaz policyjny
15: 00- Pokaz Straży Pożarnej
16:00- Mecz towarzyski drużyn występujących w III lidze opolsko-śląskiej:
         KS „Małapanew” Ozimek- MKS „Ruch” Zdzieszowice
20:00- Zabawa taneczna-przygrywa zespół Alle’Gro
Niedziela 13.07.2014:
13:00- Gminny turniej piłki nożnej o „Puchar Wójta Gminy Turawa 2014” z udziałem:
- LZS „Stal” Osowiec
- LKS „Silesius” Kotórz Mały
- LZS Ligota Turawska
- LZS Zawada
- LKS „Sokoły” Bierdzany
- LZS Turawa

W trakcie trwania festynu można było zakupić cegiełki na rzecz klubu, posilić się w bufecie oraz ugasić pragnienie. Panie ze Stowarzyszenia "Nasz Osowiec" prowadziły gry i zabawy dla dzieci oraz prowadziły sprzedaż cegiełek gdzie główną nagrodą był rower, który w drugim dniu wygrała Wiktoria Lasko.
Odbywał sie też pokaz z psem policyjnym oraz pokaz strażaków z udzielania pierwszej pomocy a potem każdy mógł poćwiczyć na fantomie. W drugim dniu Puchar Wójta zdobył klub LZS "Stal Osowiec"

zdjęcia A.Gallus


8 czerwca I Komunia Św. w naszej parafii

W dniu 8 czerwca w naszej parafii przystąpiło do I Komunii Św. 31 dzieci. O godz. 10.30 była Msza Św. a o godz. 16.00 nabożeństwo w czasie którego dzieci otrzymały pamiątkowe obrazki.

zdjęcia A.Gallus  

31 maja ministranci na wycieczce

W dniu 31 maja ministranci z naszej parafii o godz. 8.00 pojechali na wycieczkę wraz z ks. proboszczem i ks. Marcinem. Najpierw zwiedzali kopalnię srebra w Tarnowskich Górach a potem sztolnię Nr 16. Z Tarnowskich Gór udali się do rodzinnej parafii ks proboszcza w Zabrzu. Tu w ogrodzie plebanii zorganizowany był grill dla wszystkich uczestników wycieczki. Następnie udali się do Kościoła, gdzie odmówiono koronkę i wysłuchano histori powstania parafii i kościoła. Następnie udali się na basen kąpielowy a w drodze powrotnej jeszcze małe co nieco w Mc"Donalds. Powrót ok.godz. 20.00

zdjęcia A.Gallus

18 maja poświęcenie krzyża w Trzęsinie

W dniu 18 maja w Trzęsinie w czasie nabożeństwa majowego ks. proboszcz Tadeusz Muc poświęcił odnowiony krzyż, który usytuowany jest na rozdrożu ulicy Młyńskiej i Srebrnej. W miejscu tym krzyż stał już od dawien dawna i został wymieniony na dębowy w latach 50-tych przez pana Józefa Świętek i pana Jana Loch, którzy z zawodu byli cieślami. Drewno dębowe jednak nie wytrzymywało próby czasu i w 1973 roku pan Józef Świętek zdecydował, iż musi wykonać taki krzyż, że jak jego już nie będzie to on jeszcze długo będzie stał. Przygotował na swoim podwórku szalunek, wykonał zbrojenie i zalał betonem i tak powstał krzyż, który stoi do dnia dzisiejszego. Poświęcenia krzyża dokonał w pewne niedzielne popołudnie ówczesny ks. proboszcz Wiktor Berneisch, przy licznie zgromadzonych mieszkańcach Trzęsiny. Na krzyżu zawieszona była metalowa pasyjka pomalowana farbami olejnymi. Nad pasyjką wisiała tabliczka metalowa z napisem INRI. Jednak po latach sam krzyż jak i pasyjka wymagały już remontu. Postanowiono więc, że z funduszu sołeckiego zostanie zakupiony korpus Chrystusa Ukrzyżowanego wraz z tabliczką a krzyż zostanie odremontowany. Tego dzieła podjął się soltys pan Bernard Loch wraz z sąsiadami panem, Geppert, Ful, Sznurawa i Kuryło. Na nabożeństwie zgromadzonych było około 250 osób z naszej parafii i licznie zgromadzonych mieszkancach Trzęsiny, a po zakończeniu nabożeństwa zaproszono wszystkich na smaczny kolacz i kawę.

zdjęcia A.Gallus, D. Loch

17 maja dzień strażaka

W dniu 17 maja strażacy obchodzili swoje święto.O godz. 16.00 w kościele parafialnym odprawiona była Msza św. w intencji żyjących i zmarłych strażaków oraz ich rodzin. Po Mszy św. świętowano w sali OSP do późnych godzin nocnych.

8 maja Bierzmowanie

W dniu 8 maja w naszej parafii sakrament Bierzmowania z rąk ks. biskupa Rudolfa Pierskały przyjęło 58 młodych członków Kościoła. Była to młodzież z 5 parafii dekanatu Zagwiździe.

z parafii Bierdzany 7
z parafii Jełowa 9
z parafii Ligota Turawska 10
z parafii Osowiec-Węgry 18
z parafii Tuły 13

28 kwietnia Akademia w Szkole

,,Świętymi bądźcie, jak i ja jestem święty” to hasło uroczystej akademii, która dnia 28.04.2014r. odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu. Bogaty program słowno-muzyczny o wielkim Polaku Janie Pawle II, patronie szkoły, który 27.04.2014r. został kanonizowany przedstawili uczniowie klasy IV b i ,,O” przygotowani przez panią katechetkę Teresę Gallus i wychowawcę oddziału przedszkolnego panią Annę Budnik. Na ten dzień  szkoła została odświętnie udekorowana okolicznościowymi elementami dekoracyjnymi. Po akademii ksiądz proboszcz Tadeusz Muc poświęcił gipsowy odlew postaci Jana Pawła II oraz tablicę upamiętniającą nadanie szkole imienia 16.10.2013r. w budynku głównym. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem.

tekst i zdjęcia A.Budnik

1 marca Wodzenie Niedźwiedzia

1 marca jak co roku odbyło się w naszej miejscowości Wodzenie Niedźwiedzia. Oganizatorem jest miejscowa jednostka OSP  a jej członkowie przebieraja się i w barwnym korowodzie odwiedzaja posesje w Trzęsinie i Osowcu. W czasie odwiedzin gospodynie tańczą z niedźwiedziem a inni uczestnicy w wesoły sposób wróżą, sprawdzają i nakładają mandaty. Po zakończonym korowodzie tradycyjna jajecznica w straży i podsumowanie całej imprezy. Członkowie OSP bardzo serdecznie dziękują za gościnę i przekazane wsparcie w każdej formie wszystkim darczyńcom.

zdjęcia A.Gallus

18 luty Roczne Zebranie Wiejskie i Stowarzyszenia "Nasz Osowiec"

W dniu 18 lutego w sali OSP w Osowcu odbyło się o godz. 18.00 roczne Zebranie Wiejskie. Sołtys pan Bernard Loch przedstawił sprawozdanie za rok 2013 i to w jaki sposób i na co zostały wydane środki z Funduszu Sołeckiego. Wręczył też zasłużonym mieszkańcom nagrody książkowe, którymi były książki pana Farysa o historii naszej gminy. Następnie w dyskusji poruszano sprawy spółki wodnej, naprawy dróg gminnych i powiatowych, usytuowania śmietników na terenach należących do Spółdzielni Mieszkaniowej, dbałości o tereny zielone, remont kanału. Po wyczerpaniu tematów zebranie zakończono.
Po krótkiej przerwie roczne zebranie miało również Stowarzyszenie "Nasz Osowiec". Prezes pani Iwona Duda przedstawiła sprawozdanie za rok 2013 z działalności Stowarzyszenia. Podziękowała wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pracowali przy przedsięwzięciach jakimi zajmowało się Stowarzyszenie.  Następnie dyskusja i ustalenie zakresu prac na rok 2014. Po wyczerpaniu tematów zebranie zakończono.


8 luty strażacy usuwają drzewa

W sobotę 8 lutego strażacy usuwali stare drzewa nad kanałem. Były to dość pokażnych rozmiarów drzewa oraz w niedogodnym miejscu, bo na skarpie kanału.  W pracach strażakom swego sprzętu użyczył Sołtys, za co bardzo mu dziekują. Drzewo zostało przeznaczone na opał dla jednostki OSP.

zdjęcia M. Świętek

1 luty pożar pałacu w Turawie

W dniu 1 lutego o godz. 17.00 strażacy z OSP zgromadzili się w sali na corocznym Walnym Zebraniu. O godz. 17.13 zostali zaalarmowani do palącego się pałacu w Turawie. To po raz pierwszy w historii w czasie zebrania jednostka wyjechała do zdarzenia. Na sali obecni byli goście - przedstawiciel Komendy Miejskiej PSP w Opolu, który jest opiekunem naszej gminy, przedstawiciele Zarządu Gminnego OSP, Wójt gminy Turawa i Sołtys. Jednostka wyjechała do pożaru trzema samochodami, dwoma gaśniczymi i kwatermistrzowskim z obecnymi osobami funkcyjnymi. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że cześć dachu stoi w płomieniach i natychmiast przystąpiono do gaszenia pożaru. Był to już piąty pożar w tym obiekcie i za każdym razem ta sama cześć obiektu była trawiona przez pożar. Po powrocie do jednostki zakończono zebranie.

zdjęcia A.Gallus
więcej zdjęć  opolskie ratownictwo


26 styczeń Koncert Młodzieżowej Orkiestry KAPRYS

26 stycznia w naszym kościele parafialnym z koncertem wystąpiła Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod dyrekcją pana Klaudiusz Lisonia, która swoją siedzibę ma w Boguszycach-Źlinicach.  Orkiestra powstała w 2007 roku. Od tego czasu zespół mocno rozwinął współpracę z czeską orkiestrą „Morawska Veselka” z Sušič, z którą nagrał wspólnie trzy płyty CD i przeprowadził kilka inicjatyw partnerskich w Polsce i Czechach. Ściśle współpracuje również z Młodzieżową Orkiestrą Dętą BLOW z Hūnfeld w Niemczech – miasta partnerskiego Prószkowa, z którą realizował przedsięwzięcia w Polsce i Niemczech.
U nas orkiestra wystąpiła z koncertem znanych kolęd i pastorałek z Polski i świata. Na koniec owacją na stojąco zebrani w kościele parafianie podziękowali za wspaniały występ. Po koncercie w
sali OSP w Osowcu przygotowany był przez panie ze Stowarzyszenia „Nasz Osowiec” poczęstunek dla wykonawców i ich opiekunów.

zdjęcia A.Gallus


21 styczeń Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia Dzień Dziadka – wiedzą o tym wszystkie wnuczęta - również te z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu. We wtorkowe późne popołudnie w budynku OSP w Osowcu odbyła się uroczysta akademia. Dzieci z klas 0-III przygotowane przez swoje panie zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce, pląsy i inscenizacje dla swoich ukochanych babć i dziadków. Wnuczęta wręczyły też własnoręcznie wykonane upominki i laurki. Spotkanie upłynęło w miłej, rodzinnej atmosferze przy pysznym cieście, kawie i herbatce.

zdjęcia i tekst A. Budnik

19 styczeń chór Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu

W dniu 19 stycznia gościliśmy w naszym kościele Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Pod dyrygenturą ks. dr hab. Grzegorza Poźniaka chór wykonał a raczej wyśpiewał wiele znanych kolęd. Po zakończonym koncercie ks. proboszcz podziękował za przybycie a licznie zebrani parafianie oklaskami na stojąco podziękowali za wspaniały koncert. Po błogosławieństwie sakramentalnym, klerycy udali się na poczęstunek do sali OSP.

zdjęcia A. Gallus

12 styczeń Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

12 stycznia zagrała znów w Osowcu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jak co roku przygotowania trwały już od miesiąca października po to żeby w dniu Finału zagrać pełną mocą. Orkiestra grała od godz. 16.00 do 21.00. Na scenie w tym roku wystąpili
- dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Osowcu z przedstawieniem "Księżniczka na ziarnku grochu",
- teatr tańca z ogniem "Mantikora",
- solistka z Osowca Ada Buchta,
- zespół muzyczny z Kolanowic "Los-Kalafioros"
- zespół muzyczny z Osowca "Gryf-fis".
Pomiędzy występami organizowane były konkursy dla dzieci i dorosłych oraz licytacje. Cały czas w trakcie grania orkiestry można było posilić się w obficie zaopatrzonym bufecie, gdzie serwowano - pieczonego dzika, gulasz sołtysa, kiełbasę z rożna, chleb ze smalcem i ogórkiem, gofry, ciasto, barszcz, kawę, gorącą czekoladę, herbatę oraz grzane wino. Można było również kupić specjalnie przygotowane na tę okazję mufinki i serduszka z piernika. Tradycyjnie też o godz. 20.00 było światełko do nieba z sztucznych ogni. W tym roku w 22 Finale zebraliśmy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów wraz z naszym oddziałem w Zawadzie kwotę
18452,17 zł i 71 Euro.
Dziękujemy wszystkim, którzy rozumieją przesłanie jakie przyświeca orkiestrze i złożyli datek na ten szczytny cel. Dziękujemy też sponsorom bez których nie można byłoby zorganizować tego przedsięwzięcia. Największe jednak podziękowania należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania siódmego już finału w Osowcu.

zdjęcia A. Gallus.
zdjęcia opolskafotografika.plNowa Szopka Bożonarodzeniowa

W tym roku w naszym kościele została wykonana nowa Szopka Bożonarodzeniowa. Pomysł zbudowania takiej szopki zaszczepił ks. proboszcz kiedy przyszedł do naszej parafii, jednak dopiero teraz udało nam się zrealizować plany. Po wykonaniu wstępnych projektów i zatwierdzeniu ich przez proboszcza przystąpiliśmy do działania. Trzcinowe pokrycie dachu sprowadzono z okolic Poznania. Dach z tych samych mat znajduje się na szopce w bazylice w Licheniu. Samo ustawienie szopki i całego wystroju zajęło ok 6 godzin. Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w zrealizowaniu tego projektu i za okazaną pomoc.

zdjęcia A.Gallus


Wróć do spisu treści