Wydarzenia - Osowiec Śląski

UBEZPIECZENIA
OSOWIEC - TRZĘSINA
Przejdź do treści

Wydarzenia

DFK
Bajkowa Noc Braci Grimm 2021
Bajkowa Noc Braci Grimm 2021
W czwartek 22 lipca w siedzibie DFK Osowiec odbyła się bajkowa noc dla dzieci Mniejszości Niemieckiej. Trwała ona prawie 6 godzin, a uczestnikami było 17 dzieci w wieku 5-11 lat.
Motywem przewodnim wieczoru były piórka, ponieważ grają one główną rolę w baśni ,,Die drei Federn” (,,Trzy piórka“), którą dzieci poznały. Po rundzie zapoznawczej nastąpiło wprowadzenie do bajki przy pomocy kart obrazkowych oraz realnych przedmiotów ułatwiających opanowanie niemieckiego słownictwa (der Ring, die Kröte, die Federn, itd.) Następnie odwiedził nas zaproszony gość – Robert Kokot, który jest lektorem, wielokrotnym uczestnikiem i laureatem konkursów recytatorskich, a także działaczem Związku Młodzieży Mniejszości Niemieckiej. Robert przeczytał dzieciom baśń, przypomnieliśmy sobie najważniejsze wyrazy i kolejność wydarzeń, po czym obejrzeliśmy animowaną bajkę przedstawiającą przeczytaną historyjkę. Kolejnym punktem spotkania były odwiedziny tajemniczych postaci, którymi były animatorki przebrane za księżniczkę i księcia. Przez godzinę dzieci z energią i uśmiechem bawiły się z nimi, tańczyły i brały udział w różnych grach. W przerwie między zabawą uczestnicy zjedli smaczną kolację. Dalsza część spotkania to malowanie farbami sześciometrowego plakatu odzwierciedlającego historyjkę opowiedzianą w baśni, a następnie kreatywne wykonanie własnoręcznej elastycznej zabawki, czyli slime’a. Prace manualne spotkały się z dużym zaangażowaniem dzieci i sprawiły im mnóstwo radości. Ostatnim punktem programu było wspólne majsterkowanie, a mianowicie wykonanie delikatnej dekoracji z kulek i piór. Za udział w wieczorze bajkowym i dobrą zabawę uczestnicy otrzymali dyplom, plecak, książkę i zawieszkę odblaskową.
Dziękujemy organizatorom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym w realizację tego wspaniałego wydarzenia, zarówno osobom z zarządu DFK Osowiec, jak i rodzicom. Projekt ,,Bajkowe Noce” jest organizowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim, a finansowany ze środków MSWiA oraz BMi.
Samstagskurs runda jesienna
Edycja jesienna Samstagskurs jest już prawie na półmetku. Uczestniczy w niej 18 dzieci z Osowca, Trzęsiny, Węgier, Bierdzan i Jełowej. Przy zajęciach muzycznych, ruchowych i plastycznych dzieci dobrze się bawią, poznając jednocześnie niemieckie słowa.
A. Langner
Spotkanie i wybory w DFK Osowiec
W piękne zimowe popołudnie, 26 stycznia 2019 roku, odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła DFK Osowiec. Przebiegło ono w pozytywnej atmosferze, w towarzystwie współpracujących osób oraz dobrego poczęstunku. Moderator sprawnie poprowadził zebranych przez kolejne punkty w planie spotkania. Najpierw przedstawiono wszystkie sprawozdania, następnie Zarządowi udzielono absolutorium za okres sprawozdawczy, po czym przystąpiono do przedstawienia kandydatur do nowego składu.
Wyniki wyborów do Zarządu prezentują się następująco:
Przewodnicząca – Sylwia Blacha,
Zastępca – Dawid Galus,
Skarbnik – Jolanta Loch,
Sekretarz – Anna Langner,
Członek – Bożena Sochor,
Członek – Dorota Kokot.
Wyniki wyborów do Komisji Rewizyjnej:
Przewodniczący – Krzysztof Schwientek,
Członek – Irena Skiba,
Członek – Karina Loch.
Przedstawiciele do Zarządu Gminnego:
Sylwia Blacha
Dawid Galus
W tym roku wybieraliśmy Zarząd na kadencję trwającą 5 lat, a nie 4 lata jak dotychczas.
A. Langner

Samstagskurs w DFK Osowiec
W dniu 09.06.2018r zakończyła się kolejna edycja projektu ,Samstagskurs" Fruhling 2018.
Tematem przewodnim było ,,Geschichten ,die uns bewegen"
W projekcie uczestniczyło 20 dzieci .Dzieci pod okiem germanistki słuchały opowieści i krótkich historyjek zabawnych postaci z książek, filmów i programów telewizyjnych z krajów niemieckojęzycznych.Śpiewały piosenki i wykazywały się kreatywnością w tworzeniu mniejszych i większych arcydzieł. Utrwalały język w trakcie zabawy.Każdorazowo otrzymywały skromny słodki poczęstunek, w który zaopatrywali nas w większości rodzice.
Na koniec dzieci otrzymały upominek w postaci książki i drobnych różności.
Cieszymy się, że dzieci jak i rodzice oraz dziadkowie wykazali się dużym zaangażowaniem.
Z tego miejsca chcemy podziękować koordynatorowi projektu Vdg Opole za możliwość zorganizowania projektu jak i wszystkim, którzy pomagali przy realizacji.

DFK Osowiec
Spotkanie z Mikołajem w DFK
W dniu 10 grudnia 2017 r w sali OSP w Osowcu odbyło się spotkanie z Mikołajem dzieci i członków mniejszosci niemieckiej z tutejszego DFK. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca DFK witając zebranych członków jak i dzieci. Następnie przy kawie i cieście był czas na wspólne rozmowy i wspomnienia. W tym czasie dzieci oczekując na Mikołaja w kąciku artystycznym wykonywały różne prace z papieru. Kiedy przyszedł Mikołaj wspólnie uczestniczyły w zabawach i przedstawiały swoje umiejetności. Po rozdaniu paczek przez Mikołaja podano wszystkim kolację.
zdjęcia A.Gallus
Samstagskurs
W soboty od 23.09.do 02.12.2017r. w DFK Osowiec odbywał się Samstagskurs . Przez kolejne 10 tygodni dzieci z naszego koła i nie tylko uczestniczyły w czwartej już organizowanej edycji.Jesienna edycja przebiegała pod nazwą ,,Kleiner Künstler Großer Miester". Dzieci pod okiem pani germanistki poznawały wielkich malarzy ,twórców ludowych.Na jednym spotkaniu odwiedziła nas nasza lokalna twórczyni p.Irena Kwaka,opowiadała o twórczości naszego regionu.W kursie uczestniczyło 20 dzieci.
Dziękujemy Vdg Opole koordynatorowi projektu jak i dzieciom za frekwencję,rodzicom i dziadkom za wytrwałość.
DFK Osowiec
Samstagskurs
Od 18 marca 2017 do 27 maja 2017, przez dziesięć sobót w DFK Osowiec odbywał się ,,Samstagskurs", czyli nauka j.niemieckiego w trakcie zabawy. W kursie uczestniczyło 16 dzieci w wieku 5-11 lat. Edycja wiosenna była pod tytułem ,,Wir entdecken Deutschland"czyli ,,Odkrywamy Niemcy". Dzieci pod okiem pani germanistki robiły doświadczenia, dokonywały różnych odkryć poznawały topografię Niemiec. Uczestnicy pokazywali swoje zdolności artystyczne, także w miarę możliwości z rodzicami. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i drobne upominki. Chcę podziękować Vdg Opole koordynatorowi projektu, wszystkim uczestnikom za wspaniałą frekwencję, rodzicom i dziadkom za wytrwałość, oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób pomogły nam w realizacji projektu.
Jesienią kolejna edycja, zapraszamy !
DFK Osowiec
Kurs języka niemieckiego
Od 14 marca 2017 r w siedzibie DFK Osowiec odbywa się kurs j.niemieckiego dla początkujących. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu przez okres 6 tygodni razem 24 godz. lekcyjne. Stworzone zostały małe grupy, nasza liczy 9 osób. Pod okiem pani germanistyki uczestnicy kursu dla dorosłych uczą się słówek i zwrotów w j.niemieckim. W naszej gminie jest to już druga edycja kursu, gdzie jesienią odbywał się na terenie siedziby DFK Węgry. Mamy nadzieję, że kursy ,,Deutschkurs im DFK,, zyskają więcej zwolenników. 
Zapraszamy na nowy nabór jesienią.
Stroną organizacyjną,w tym logistyczną zajmuje się TSKN na Śląsku Opolskim.
DFK Osowiec
zdjęcia S. Blacha
Wigilia w DFK
W dniu 18 grudnia 2016 r. jak co roku w miejscowej sali OSP, koło DFK w Osowcu zorganizowało wigilię dla swoich członków. W trakcie wieczoru wigilijnego przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta parafii Osowiec-Węgry, Blaskapelle St. Joseph. Wspolnie śpiewano kolędy w jezyku polskim i niemieckim. Następnie ks. proboszcz pobłogosławił opłatki, ktore rozdano i wszyscy złożyli sobie życzenia. Po życzeniach była wspólna kolacja wigilijna.
zdjęcia A.Gallus 
Samstagskurs w DFK Osowiec
W dniach od 24.09. do 10.12.2016r czyli przez 10 sobót odbywał się ,,Samstagskurs” edycja ,,Jesień 2016” organizowana z projektu VdG Opole. Po pierwszej edycji ,,Wiosna 2016” zdecydowaliśmy się na kolejną jesienną. W projekcie brały udział dzieci członków DFK Osowiec w przedziale wiekowym 6-11 lat. Edycja jesienna przebywała pod tytułem ,,Zdrowa żywność” (,,Gesundes Essen”). Dzieci pod okiem nauczyciela poznawały nazwy owoców, warzyw ,różnych potraw , a także narzędzi służących do gotowania w j. niemieckim. Przygotowywały zdrowe jedzenie, śpiewały piosenki, majsterkowały, wykazując swoją kreatywność świetnie się przy tym bawiąc. Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia , piekły pierniki ,śpiewając kolędy w j. niemieckim co stworzyło świąteczną atmosferę. W ostatnią sobotę dla wszystkich uczestniczących dzieci zostały rozdane dyplomy uczestnictwa ,a także każde dziecko otrzymało drobny upominek.
Tak jak w każdą sobotę tej edycji dzieci , a także rodzice, którzy nas wspierali zostali ugoszczeni słodkim poczęstunkiem. Jako koło DFK Osowiec chcielibyśmy podziękować koordynatorowi VdG Opole za możliwość zorganizowania ,,Samstagskurs” ,dzieciom za bardzo dobrą frekwencję, rodzicom i dziadkom za cierpliwość oraz pani dyrektor PSP Osowiec za udostępnienie budynku.


Zarząd DFK Osowiec
zdjęcia S. Blacha

13 grudzień Wigilia w DFK
W dniu 13 grudnia 2015 r. o godz. 16.00 w sali OSP w Osowcu odbyła się coroczna wigilia dla członków mniejszości niemieckiej. W czasie spotkania wspólnie śpiewano zarówno niemieckie jak i polskie kolędy przy akompaniamencie Dawida Galusa. Występowała również na scenie Martyna Jendrzej oraz Robert i Ewelina Kokot. Przed samą kolacją ksiądz proboszcz pobłogosławił opłatki, którymi wspólnie połamali sie wszyscy uczestnicy, składając sobie życzenia. 

zdjęcia A. Gallus
6 marca zebranie DFK

W dniu 6 marca 2015 r. o godz. 18.30 w sali OSP Osowiec odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze koła DFK w Osowcu. W zebraniu uczestniczył pan przewodniczący TSKN na Śląsku Opolskim Norbert Rasch oraz Wójt Gminy pan Waldemar Kampa. Po przedstawieniu wszystkich sprawozdań i udzieleniu absolutorium Zarządowi za okres sprawozdawczy przystąpiono do wyborów nowego Zarządu i Komisji Rewizyjnej. W skład nowego Zarządu weszli przew. Sylwia Blacha oraz Karina Loch, Jolanta Loch, Irena Galus, Anna Szubert a do Komisji Rewizyjnej Krzysztof Schwientek, Marian Sowa, Bernard Knopp.

zdjecia A.Gallus

14 grudnia wigilia w mniejszości

14 grudnia 2014 r. w sali OSP odbyła się wigilia dla członków Mniejszości Niemieckiej z koła Osowiec. Spotkanie wigilijne przebiegało w miłej atmosferze. Wspólnie śpiewano kolędy a w trakcie wszyscy śpiewali kolędy przy akompaniamencie Dawida Gallusa. Dzieci ze szkoły w Osowcu wyrabiały ciasto i piekły pierniki, oraz uświetnialy spotkanie występami artystycznymi. Ks. proboszcz poświęcił opłatki i wspólnie złożono sobie życzenia a następnie podano kolację wigilijną.

zdjęcia A.Gallus

9 grudnia Mikołaj w mniejszości

W dniu 9 grudnia 2014 r.w sali OSP w Osowcu jak co roku odbyło się spotkanie z Mikołajem dla dzieci członków DFK w Osowcu. W spotkaniu uczestniczyło 28 dzieci wraz z rodzicami. Jak zawsze zorganizowane były zabawy z dziećmi i Mikołajem oraz drobny poczęstunek dla rodziców i dzieci.

zdjęcia A.Gallus

15 grudnia - wigilia w DFK

15 grudnia 2013 r. w sali OSP odbyła się wigilia dla członków Mniejszości Niemieckiej z koła Osowiec. Spotkanie wigilijne przebiegało w miłej atmosferze. Wspólnie śpiewano kolędy a w trakcie śpiewali kolędy i pastorałki Diana i Dawid Galus. Ks. proboszcz poświęcił opłatki i wspólnie złożono sobie życzenia a następnie podano kolację wigilijną.

zdjęcia A.Gallus.

8 grudnia - Mikołaj w DFK

W dniu 8 grudnia 2013 r. w sali OSP w Osowcu jak co roku odbyło się spotkanie z Mikołajem dla dzieci członków DFK w Osowcu. W spotkaniu uczestniczyło 28 dzieci wraz z rodzicami. Jak zawsze zorganizowane były zabawy z dziećmi i Mikołajem oraz drobny poczęstunek dla rodziców i dzieci.

                             zdjęcia A.Gallus.

16 grudnia Wigilia w DFK

W dni 16 grudnia 2012 r. koło Mniejszości Niemieckiej z Osowca zorganizowało dla swoich członków drugą już wigilię. Wystąpiły z programem dzieci ze Szkoły Podstawowej w Osowcu. W czasie spotkania podzielono się opłatkiem i złożono sobie życzenia. Wspólnie śpiewano kolędy, do których przygrywał zaproszony na wigilię ks. proboszcz Tadeusz Muc oraz Diana i Dawid Galus.. Mile spędzono czas przy kawie herbatce i kołaczu oraz wspólnej wieczerzy wigilijnej.

zdjęcia A.Gallus.

9 grudnia - Mikołaj w mniejszości

W dniu 9 grudnia 2012 r. w sali OSP koło DFK Osowiec zorganizowało Mikołaja dla dzieci swoich członków. Dzieci i ich rodzice miały przygotowany mały poczęstunek. W czasie spotkania pani Karina Loch przygotowała wiele zabaw dla dzieci, które prowadzone były również razem z Mikołajem.

zdjęcia A. Gallus.

5 grudnia - Spotkanie eksperckie

W dniu 5 grudnia 2012 r. w sali OSP Osowiec miejscowe koło DFK zorganizowało

SPOTKANIE EKSPERCKIE
Z ZAKRESU POLSKO-NIEMIECKIEJ DWUJĘZYCZNOŚCI
Program spotkania:
"   "Dwa języki, podwójna szansa" - prezentacja filmu
"   "Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce. Przedstawienie Vademecum"
Waldemar Gaida, Wicestarosta Powiatu Strzeleckiego
"   "Dlaczego niemiecki? Jak efektywnie wychowywać dzieci dwujęzycznie?"
dr Małgorzata Wysdak, Prezes Stowarzyszenia ProLiberis Silesiae w Raszowej
Organizatorami spotkania było VDG oraz Haus.

W sptkaniu uczestniczyli nauczyciele języka niemieckiego z naszej gminy jak również przewodniczący poszczególnych kół DFK i mieszkańcy.

zdjęcia A. Gallus.


Wigilia w DFK Osowiec 18.12.2011

W dniu 18 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 po raz pierwszy zorganizowana została dla członków Mniejszości Niemieckiej w Osowcu i Trzęsinie wieczerza wigilijna. Bardzo licznie zgromadzeni członkowie najpierw zobaczyli jasełaka w wykonaniu przedszkolaków z Osowca w języku niemieckim. Po występie poczęstowani zostali kawą i kołaczem oraz piernikami jak na ten okres przystało. Następnie wystąpił Dawid i Diana Galus, którzy śpiewali piosenki a potem wszyscy śpiewali niemieckie pieśni świąteczne i kolędy. Po wspólnym śpiewaniu słowo wygłosił ks. proboszcz Tadeusz Muc, który zaszczycil to spotakanie swoją obecnością. Po słowie Bożym nstąpiło błogosławieństwo opłatków a następnie wszyscy składali sobie życzenia i połamali się oplatkiem. Po kolacji wigilijnej wspólnie śpiewano kolędy w języku polskim  wraz z grającym na gitarze księdzem. Nagrodzono księdza gromkimi brawami i owacją na stojąco. Cały ten czas spędzony został w rodzinnej i świątecznej atmosferze.

więcej zdjęć,

Spotkanie z Mikołajem 11.12.2011

W dniu 11 grudnia 2011 r. w sali Mniejszości Niemieckiej w OSP w Osowcu odbyło się spotkanie dzieci członków Mniejszości z Mikołajem. Najpierw dzieci obejrzały bajkę o tym co jest najważniejsze w świętach Bożego Narodzenia. Po filmie zawitał do dzieci Mikołaj, który po wręczeniu paczek bawił się razem z dziećmi. Spotkanie trwało ponad 2 godziny. Wszystko zorganizowane było przez członków Zarządu tutejszego koła DFK.

więcej zdjęć.

Wróć do spisu treści